Više od 1,2 milijuna posjetitelja u 2021., 17 hektara površine, 700 vrsta životinja s oko 8000 jediniki... Bečki zoološki vrt, otvoren 1752. godine u vrijeme Marije Terezije i Franje I. Stjepana, kao njegov zvjerinjak, ove godine slavi čak 270 godina postojanja, što mu osigurava titulu najstarijeg zoološkog vrta na svijetu.
Prvo je otvorena menažerija s paviljonom uz ljetnu rezidenciju Schönbrunn. Iz godine u godinu ZOO je rastao i širio se, kako prostorno tako i u broju životinja, a 1996. godine čak je uvršten i na UNESCO-ov popis svjetske kulturne baštine. Šest je puta proglašavan najboljim zoološkim vrtom u Europi. Među 700 različitih vrsta u Beču se mogu vidjeti i neke kritično ugrožene, a jedna od atrakcija su i pande koje je darovala Kina.
Prije šest godina svjetska senzacija postala je vijest da je Yang postala prva panda u zatočeništvu koja je okotila blizance, i to bez ljudske intervencije. Svijet je 19. lipnja ugledalo i mladunče orangutana koje je dobilo ime Kendari, prema gradu u Indoneziji, gdje su te životinje gotovo istrijebljene zbog krčenja šuma i ilegalne trgovine. Okotila ju je oraguntanka Sari.
U bečkom zoološkom vrtu Schönbrunn žive i turopoljske svinje, koje su, kako ističu u ZOO-u, dobile ime po hrvatskoj regiji Turopolje, a veća potražnja za nemasnim mesom i rat 1990-ih doveli su tu pasminu na rub izumiranja.
Dva vepra i dvije krmače, koji su u Schönbrunn stigli 1994. godine, dali su, kažu, znatan doprinos njihovu spašavanju. Tu su i tropske biljke i životinje, akvarij sa svjetlucavim ribama i terarij s gmazovima, kuća s majmunima, slonovi, sibirski tigrovi, dio u kojem se mogu vidjeti tuljani i pingvini pod vodom, polarni medvjede koji rone... Posjetitelji imaju priliku i promatrati životinje prilikom hranjenja, a posebna je atrakcija utaživanje gladi morskih lavova. Cijena ulaznice za odrasle je 24 eura, za djecu od šest do 18 godina 14 eura, a mlađi od šest mogu ući besplatno.
Više zelenih tema pronađite na Rezoluciji Z!