Predviđanje EK

U tri godine stići će nam pet milijuna emigranata!

izbjeglice
Foto: Marko Mrkonjić/PIXSELL
1/16
25.09.2015.
u 11:20

Suprotno Junckeru i Angeli Merkel, Tusk traži “ispravljanje politike otvorenih vrata”

– Najveći val izbjeglica i migranata tek dolazi – upozorio je predsjednik Europskog vijeća Donald Tusk u noći na četvrtak, nakon završetka kriznog summita EU posvećenog rješavanju izbjegličke krize. – Stoga moramo ispraviti našu politiku otvorenih vrata i prozora – dodao je Tusk.

Neslužbeno, anonimni izvori iz Europske komisije procjenjuju da bi čak pet milijuna izbjeglica moglo krenuti prema Europi u sljedeće tri godine, a Tusk govori o "milijunima izbjeglica samo iz Sirije, da ne spominjemo Irak, Afganistan, Eritreju i druge zemlje".

Zaokret oko pregovora

– Nedavno sam posjetio izbjegličke kampove u Turskoj i Jordanu i čuo sam samo jednu poruku: odlučni smo u namjeri da se domognemo Europe – rekao je Tusk. – Sada se trebamo fokusirati na pravilnu zaštitu naših vanjskih granica i na vanjsku pomoć izbjeglicama i zemljama u našem susjedstvu – dodao je.

Već do kraja studenoga trebali bi profunkcionirati tzv. hotspot centri u Grčkoj i Italiji, najavio je austrijski kancelar Werner Faymann. To su centri u kojima bi se određivalo tko zaslužuje status izbjeglice i može biti relociran po sustavu kvota po EU, a tko nema pravo na azil nego treba biti vraćen.

Na summitu je odlučeno da će se mobilizirati nove milijarde eura koje će se usmjeriti prema izbjegličkim logorima u Turskoj, Jordanu, Libanonu, ali će se usmjeriti i kao pomoć Makedoniji i Srbiji u upravljanju rijekama izbjeglica koje u te zemlje ulaze iz Grčke ili Bugarske na putu prema Mađarskoj ili Hrvatskoj.

Sve te zemlje u susjedstvu EU dobit će europsku pomoć budu li surađivale s EU u zbrinjavanju ili zadržavanju izbjeglica na svom području. Posebno je tu važna Turska. Turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan dolazi u Bruxelles 5. listopada, no već sada se čini da nije sigurno da će Turska htjeti surađivati onako kako to EU želi.

– Turska predlaže uspostavljanje sigurne zone, 80 kilometara dugačke (na sjeveru Sirije, uz tursku granicu, nap. a.), koju bi vojno nadzirale američke i europske vojne snage. To je ambiciozan projekt, no za nas je glavno da surađujemo oko izbjeglica – rekao je Tusk. Turska smatra da bi se izbjeglice iz Sirije mogli vratiti u takvu sigurnu zonu unutar Sirije, no neki u Bruxellesu gledaju na tu ideju s nepovjerenjem jer se u njoj možda krije želja Turske da neutralizira Kurde.

Anonimni izvori iz Komisije koji su za njemački tabloid Bild iznijeli procjenu o pet milijuna izbjeglica na putu za Europu do 2018. izračunali su tu brojku na temelju pretpostavke da će barem tri godine biti potrebne da se pronađe političko rješenje za rat u Siriji te da se stabiliziraju druga krizna žarišta odakle stižu izbjeglice i migranti.

Njemačka kancelarka Angela Merkel na press konferenciji nakon summita rekla je da EU treba sjesti za pregovarački stol i sa sirijskim predsjednikom Basharom al-Assadom, što njemački mediji tumače kao zaokret u odnosu na prijašnji stav da s njim nema pregovaranja.

– Treba razgovarati s mnogim igračima, Assad je jedan od njih, ali tu su i drugi, regionalni igrači poput Irana, Saudijske Arabije... – rekla je Merkel.

Kontrola morskih puteva

Osim pokušaja rješavanja izbjegličke krize na izvoru problema, razgovori na summitu EU vodili su se i o jačanju sigurnosti na vanjskim granicama, a Tuskova izjava o ispravljanju "politike otvorenih vrata i prozora" shvaćena je kao odstupanje od javnih izjava kancelarke Merkel i predsjednika Europske komisije Jean-Claudea Junckera.

– Hrvatska, Slovenija, Njemačka i Austrija imaju sličan ili isti stav utoliko što nam je svima stalo da se problemi rješavaju tamo gdje nastaju, u Turskoj i Grčkoj – rekao je premijer Zoran Milanović, ne spominjući da je pri tom stavu i Mađarska.

– Ja sam se zauzeo za to da se pomorski putovi između Grčke i Turske kontroliraju. Grčka ima svoja stajališta koja mi nisu uvjerljiva – dodao je Milanović.

Sve priče o izbjeglicama čitajte u našem specijalu Izbjeglička kriza

>> Možemo mi biti protiv žica, ali tko se zadnji zatvori, nastradao je

Komentara 37

DU
Deleted user
11:32 25.09.2015.

Nazalost je 5 milijuna totalno premali broj. Pa vec ih samo u Njemackoj ima oko 1 milijun!!! Invazija Europe se nastavlja nesmanjenom zestinom i nema veze sa ratom u Siriji vec je to dio plana islamizacije Europe na cijoj izradi je radio i Erdogan!!!

CI
cicibela
11:42 25.09.2015.

Nisu još pribrojili koji milijun iz Jemena. O masakru kojeg u Jemenu provodi vehabijska kraljevina i veliki saveznik Amerike, Saudijska Arabija, naši dragi mediji ni riječi ne spominju, a toliko pričaju o humanosti prema izbjeglicama. Koje licemjerstvo!

MA
Majur
11:30 25.09.2015.

Sve se može Da se hoće....ali Ne želi se....Nekome to odgovara,netko je odgovoran ...tko?!Nije Hrvatska kriva za ovo sr.nje,niti opančari...ni Makedonci niti Grci ...

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije