bježe u eu

Najviše tražitelja azila – s Kosova

imigranti
Foto: Reuters/PIXSELL
20.06.2015.
u 07:50

Nakon što je Mađarska odlučila zatvoriti granicu sa Srbijom, dio pritiska azilanata vjerojatno će se prebaciti na Hrvatsku

Kosovari su bili tražitelji azila broj 1 u zemljama EU u prva tri mjeseca ove godine. Prema podacima Eurostata, u prvom kvartalu 2015. ukupno je bilo 184.815 tražitelja azila koji su prvi put zatražili azil u EU, a među njima čak 48.900 Kosovara. Nakon njih najviše tražitelja azila dolazilo je iz Sirije, njih 29.100, te iz Afganistana, njih 12.900. Zanimljivo je u kontekstu najave Mađara da će zbog azilanata dići zid na granici sa Srbijom da je u prva tri mjeseca ove godine najviše Kosovara azil zatražilo baš u Mađarskoj, njih 22.800, te potom u Njemačkoj (21.100).

Inače, u prvom su kvartalu Njemačka i Mađarska primile najviše zahtjeva za azil, u Njemačkoj je azil tražilo 73.100 osoba, a u Mađarskoj njih 32.800. U Hrvatskoj je u prva tri mjeseca prvi put azil tražilo 40 osoba. No broj tražitelja azila u Hrvatskoj zasigurno će se povećavati, osobito ako Mađarska zatvori svoje granice za azilante. Politički analitičar Davor Gjenero smatra da se broj azilanata s Kosova neće više povećavati te da će novi podaci iz drugog kvartala pokazati da među tražiteljima azila opet ima najviše Sirijaca.

– Nakon zatvaranja granice s Mađarskom, dio pritiska azilanata sigurno će se prebaciti na Hrvatsku.

Ne znam kako ćemo to rješavati, ali dio odgovornosti za azilante moramo preuzeti kao civilizirana zemlja. Hrvatska ima sporazum sa Srbijom prema kojem može vratiti azilante koji su ušli preko Srbije u Hrvatsku. Ne vjerujem da će Kosovari kao azilanti dolaziti u Hrvatsku jer, kad dolaze kod nas, oni dolaze preko svojih socijalnih mreža i dobro se integriraju u društvo. S integracijom Sirijaca mogli bismo imati malo problema, ali mislim da moramo postići dogovor kako pomoći ljudima. Ne možemo se odnositi prema njima stravično kao Grci – kaže Gjenero.

>> Mađarska ne odustaje: Izgradit ćemo ogradu visoku 4 metra na granici sa Srbijom

Komentara 9

DP
Dule Pacoov
08:20 20.06.2015.

Kosovari?!?!Znaci ne mogu da vjerujem?!!?!?Da ne bježe od Slobe i srpske represije?!,????Sad kad su "neovisni" najmlađa demokracija na svijetu ,zahvaljujući NATO bombama ,sad im to ne valja,strasno!!!Traze azil,bolje rečeno ,neka jasla sa besplatnom hranom i socijalnom pomoći .Mnogo ljudi je napustilo Hrvatsku ,pa braco Kosovari ,dobro nam dosli !!!

DU
Deleted user
09:55 20.06.2015.

Sirija, Afganistan, Pakistan... Pa te izbjeglice da bi došle do Europe moraju proći kroz Tursku i pokraj Irana ili Suaudijske Arabije i ostalih bogatih zemalja Perzijskog zaljeva. Ne treba biti naročito pametan da bi se razumjelo zašto se te ljudee upućuje u Europu umjesto da ostanu među svojom muslimanskom subraćom i tko to čini. To su isti oni koji su i napravili cijeli ovaj nered i koji i dalje to rade zbog svoje neutažive pohlepe.

Avatar comparator
comparator
08:08 20.06.2015.

Očito je uzrok krize velik broj tražitelja azilanata. Svijet je u nesnosnom kaosu a ljudsla populacija se povečava tamo gdje zapravo nema za to mogučnosti.Mislim da je ovakva politika arapskih zemalja zapravo naćin kojim stvara podlogu za sljedeći korak zaa svoje osvajanje Evrope. Prvo naseljava sirotinju a zatim traži ljudska prava i naravno osniva vijersku zajednicu s kojom je kasnije lako manipulirati. Važno je u prvom trenu ovako zamišljenu Evropu oslabiti u svojoj koheziji. Cijela strategija osmišljena je vjerojatno u u nekoj ekstremističkoj organizaciji jer namjerno protjerivanje muslimana pa i ostalih etničkih skupina s svog teritorija gdje im je standard zagarantiran u odnosu na njihovu kulturu nema druge političke konotacije. Socijološki gledano ovi narodi srljaju u zagrljaj narodima koji nemaju nikakve kulturne poveznice s njima a u odnosu na evropske narode rađaju izuzetno puno djece. Njihova pak obrazovanost na žalost Evrope nije ni približno potrebama ekonomije pa se pitam što će Evropa poduzeti protiv ovakve pošasti uzrokovane ekstremističkim politikama koji se događaju na sjeveru Afrike.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije