Pukovnik Tvrtko Pašalić, koji je prošli tjedan uhićen pod sumnjom da je 1992. počinio ratni zločin u vojnom zatvoru u Kulinama, nije se pojavio na zagrebačkom Općinskom kaznenom sudu u procesu u kojem je zbog klevete tužio bivšeg vojnog policajca Marija Barišića zato što je izjavio da je Pašalić odgovoran za zlostavljanje civila u Kulinama!
Rasprava odgođena
Pašalićeva odvjetnica zatražila je odgodu ročišta jer ima neslužbene informacije da je Vrhovni sud ukinuo oslobađajuću presudu Pašaliću za poticanje na ubojstvo uglednih Srba u Šibeniku ratne 1992., a pozvala se i na uputu Županijskog suda u Virovitici da je potrebno pričekati pravomoćnu presudu u kaznenom postupku protiv Pašalića. Kako odvjetnica nije imala Pašalićevo odobrenje da se rasprava održi i bez njega, svjedok Miro Petković, koji je trebao svjedočiti baš o zlostavljanju zarobljenika u Kulinama, uzalud je jučer dolazio na sud.
U kontekstu uhićenja Pašalića koji je ratne 1992. bio zapovjednik 4. voda 72. bojne vojne policije, zanimljivo je obrazloženje kojim je Županijski sud u Virovitici ukinuo oslobađajuću presudu Barišiću zbog klevete Pašalića. Naime, taj je sud ukidajući presudu zagrebačke sutkinje Ive Nikšić u obrazloženju odluke otišao korak dalje i ustvrdio "da su ostvarena obilježja predbacivanja kaznenog djela". Time je virovitički sud mislio na Barišića, kojem je zapravo predbacio da on Pašaliću predbacuje kazneno djelo za koje nije osuđen. A Barišić je javno govorio da je Pašalić njemu i nekolicini naredio da izvedu lažno granatiranje Šibenika, da ga je Pašalić nagovarao na ubojstvo srpskih civila u Šibeniku, da je odgovoran za zlostavljanje civila u zatvoru u Kulinama. Na to je Pašalić uzvratio tužbom za klevetu.
No, u to je vrijeme bio oslobođen za poticanje na ubojstvo šibenskih Srba, a sada su se odlukom Vrhovnog suda koji je tu presudu ukinuo i naložio da se Pašaliću ponovno sudi stvari promijenile.
Šokantno obrazloženje
Na Vrhovnom sudu nije prošlo kontroverzno obrazloženje šibenskog suda u slučaju Pašalić "da je Šibenik 1991./'92 učestalo granatiran, da su građani, vojska i policija bili užasnuti brutalnošću neprijatelja, pa su riječi i postupci time bili determinirani, odnosno reakcije, razmišljanja nisu bili ni mogli biti jednaki 1991./'92 u odnosu na 1996 i kasnije".
U ratno vrijeme događala su se mnoga djela koja su u mirnodopskim uvjetima neprihvatljiva, odnosno koja bi bila procesuirana, zbog čega je i donesen Zakon o općem oprostu, obrazložio je prije tri godine oslobađajuću presudu Pašaliću šibenski Županijski sud.
o čemu se ovdje radi.članak sam pročitao četiri puta i nisam ništa shvatio.tko je tu i za što optužen ili kriv...tko je u toj priči granatirao Šibenik...hrvati ili srbi......