Sjedinjene Države redovito provode "operacije slobode plovidbe" u Južnom kineskom moru, osporavajući ograničenja prolaza koja nameću Kina i drugih koji polažu pravo na te vode.
Američka mornarica je rekla da je USS Benfold "potvrdio prava i slobodu plovidbe u Južnom kineskom moru u blizini Paracelskih otoka, u skladu s međunarodnim pravom".
"Nezakonito i široko polaganje pomorskih prava u Južnom kineskom moru predstavlja ozbiljnu prijetnju slobodi mora, uključujući slobodi plovidbe i prelijetanja, slobodi trgovine i neometanoj trgovini, te slobodi ekonomije za priobalne nacije Južnog kineskog mora."
Kina tvrdi da ne ometa slobodu plovidbe ili preleta, optužujući Sjedinjene Države za namjerno izazivanje napetosti.
Zapovjedništvo Južnog sektora kineske Narodnooslobodilačke vojske priopćilo je da su potezi američkog broda ozbiljno narušili suverenitet i sigurnost Kine ilegalnim ulaskom u kineske teritorijalne vode oko Paracela, na koje također polažu pravo Vijetnam i Tajvan.
"Zapovjedništvo Južnog sektora organiziralo je pomorske i zračne snage da prate, nadziru, upozoravaju i otjeraju" brod, dodaje se, pokazujući slike Benfolda snimljene s palube kineske fregate Xianning.
"Činjenice još jednom pokazuju da su Sjedinjene Države ništa drugo nego 'kreator sigurnosnih rizika u Južnom kineskom moru' i 'razarač regionalnog mira i stabilnosti'."
Kina ne priznaje sudsku odluku
Kina je nametnula kontrolu nad Paracelskim otocima koja je do 1974. bila pod Južnim Vijetnamom.
Ponedjeljak je obilježio šestu godišnjicu presude međunarodnog suda koji je poništio sveobuhvatna polaganja prava Kine na Južno kinesko more, rute pomorske trgovine vrijedne godišnje oko 3 bilijuna dolara.
Kina nikada nije priznala presudu.
Kina polaže pravo na gotovo cijelo Južno kinesko more. Vijetnam, Filipini, Malezija, Tajvan i Bruneji imaju konkurentska i preklapajuća potraživanja.
Kina je izgradila umjetne otoke na nekim od svojih posjeda u Južnom kineskom moru, uključujući zračne luke, što je izazvalo regionalnu zabrinutost zbog namjera Pekinga.
kad kinezi budu počeli patrolirati 12 milja ispred new yorka, sand diega, miamia, drugačiju ćete pjesmu pjevati. 'kina provocira' vikat ćete. super, samo naprijed. svaka batina ima dva kraja, problem je kad drugi ju uzme u ruku. američki sjaj je odavno prešao vrhunac, oni su sila u opadanju, u svemu. sami admirali priznaju da ih kina šiša u mornarici. najjača raketna sila svijeta je kina, svi ostali nisu zajedno ni blizu kineskoj raketnoj moći. čak ni rusi. kina s matičnog kopna može do besvijesti tući po tajvanu, svojom mornarivom može vječno u blokadi držati tajvan. kina radi korake od po 5-10 godina, ne žuri se njoj nikud, ona zna da tajvan nikud neće pobjeći, i da je svakim danom ona u sve boljoj poziciji u odnosu na amerikance. amerikanci da bi parirali kini moraju uzimati saveznike, i to čitav svijet. to je dovoljno znati. a kad znaš da pacifičke zemlje imaju 10 puta veću trgovinsku razmjenu sa kinezima nego s amerima, onda znaš da amer nema što ponuditi u zamjenu. manite se ćorava posla, američke ruke se ne suše od ratnih zločina, od libije, iraka, afganistana, sirije, jemena. koga je to kina napala i razorila?