Sve su turističke zemlje ovih dana na mukama. Veliko je pitanje u kojoj je mjeri koronavirus Europljanima ubio želju za putovanjima i kuda će odluče li ovog ljeta na more. U ponajvećim su brigama Italija i Španjolska, koje su i ponajviše pogođene zarazom, a Španjolci ne kriju zabrinutost i kažu kako vjeruju da će inozemni turisti ove godine odlaziti u Grčku, Hrvatsku i na sjever Afrike. U Španjolskoj očekuju prvenstveno strance koji imaju svoje kuće na Balearskim otocima i diljem katalonske obale. Vjeruju da za španjolski turizam u sezone 2020. nema dobrog rješenja.
U Španjolskoj se, inače koronavirusom zarazilo 235.400 stanovnika od čega ih se oporavilo 150.376 a preminulo 26.834. Posebno su pogođene Katalonija s glavnim gradom Barcelonom.
- Slike koje su otišle odavde u Europu su nažalost razorne. Slike liječnika koji se štite vrećama za smeće dok liječe oboljele od koronavirusa stvorile su izuzetno negativnu percepciju o španjolskom zdravstvenom sustavu. Bit će teško uvjeriti Europljane da dođu.
Barcelona recimo ima dobar imidž no sada na nju utječe narušeni brend Španjolske.Stavite se u kožu jednog 65-godišnjeg gospodina iz Njemačke ili Švedske koji misli da je na jugu situacija sumnjiva. Trebat će mu jako puno da tu sliku makne iz glave. Jedna slika vrijedi više od tisuću riječi - kaže dužnosnik gradske vlasti Barcelone zadužen za turizam Miquel Puig.
U Španjolskoj su, inače, od 14. ožujka su zabranjena putovanja izvan provincija a hoteli i putničke agencije su zatvoreni. Zbog strogih mjera karantene zaraza je prigušena a proteklih tjedan dana je broj preminulih ispod 100. Španjolska vlada polako popušta mjere te je poručila kako će od srpnja smjeti dolaziti strani turisti budući da im trenutačno nije dopušten ulazak u zemlju.
Turizam, inače, sudjeluje s 12 posto u BDP-u Španjolske. Tu je zemlju lani posjetilo čak 83,7 milijuna turista, što je bila rekordna godina. Vlasti Barcelone nemaju procjenu o dolasku turista ovog ljeta no očekuju drastičan pad posjetitelja. Iako su proteklih godina bili preplavljeni turistima u mjeri da se domaće stanovništvo počelo opirati tolikoj najezdi, nitko nije sretan ov ovakvog razvoja događaja.
- Vidjet ćemo La Ramblu kakvu godinama nismo vidjeli. Ali cijena je previsoka - rekao je Puig, koji ističe da je turizam pola Španjolske spasio od siromaštva.
bilo bi dobro za nase gospodarstvo, ali nisam si bas siguran da li ima u Hrvatskoj uopce dovoljno mjesta. Pjescane plaze u Spanjolskoj imaju mjesta u dubinu, nase bas i ne...