Nakon gotovo pet godina sudjelovanja u UN-ovoj misiji na Golanskoj visoravni, kontingent od 96 hrvatskih vojnika bit će povučen sa zadatka čuvanja demilitarizirane zone između Sirije i Izraela. Odluku o hitnom povlačenju naših plavaca inicirao je premijer Zoran Milanović i na sjednici Vlade objavio da je o tome razgovarao s predsjednikom Ivom Josipovićem, koji je vrhovni zapovjednik HV-a. Premijer se savjetovao i s ministrom obrane Antom Kotromanovićem te načelnikom Glavnog stožera Oružanih snaga generalom Dragom Lovrićem.
Kako demantirati NYT?
– Posljednjih dana pojavili su se članci (o naoružavanju sirijskih pobunjenika hrvatskim oružjem) koje ne možemo demantirati koliko god ih demantirali. Misija u Afganistanu je NATO-ova misija, organizirana, riskantna, ali bez žrtava. U misiji UN-a ne možemo jamčiti sigurnost hrvatskih vojnika, a ne vidimo kakav dobitak imamo. Objavljene su informacije u NY Timesu, a on se čita u svijetu. Prekinut ćemo zbog toga sudjelovanje u toj misiji. Tamo imamo stotinu uglavnom nenaoružanih vojnika, a naša je zadaća zaštititi ih – rekao je Milanović.
Pri donošenju te odluke državni je vrh očito imao na umu i lanjski incident od 29. studenoga, kada su naše i austrijske vojnike koji su išli na aerodrom u Damasku napali nepoznati vojnici, ranili četiri Austrijanca, a naše, prema izjavama svjedoka, promašili za desetak centimetara. Naši i austrijski plavci prevoženi su u običnim autobusima. Da su UN-ovi plavci na Golanu ugroženiji no ikada postalo je jasno i podtajniku za mirovne operacije UN-a Herveu Landsousu, kao i glavnom tajniku Ban Ki-moonu, koji je optužio sirijske trupe da krše primirje i ulaze u demilitariziranu zonu.
UN-ovi izvori potvrđuju kako su vladini vojnici natjerali UN-ovce na pružanje medicinske pomoći njihovim ranjenicima te da svi Sirijci redovito prodiru u zaštićene zone i ratuju međusobno. Landsous je u prosincu najavio da će se u opasne zone UN-ovci morati kretati u oklopljenim vozilima, što znači da će se na Golanu, izgledno, “pojačati” UN-ov mandat.
Past će nam ugled u UN-u
U toj zoni se nalaze vojnici iz Austrije (pridodan im je hrvatski kontingent), Indije, Filipina (Japanci su se povukli ranije). Odluka iz RH sigurno neće biti dočekana s oduševljenjem u sjedištu UN-a. Hrvatski vojnici, naravno, ne mogu odmah napustiti pozicije, pa će morati čekati ili da UN pronađe i angažira vojnike iz neke druge zemlje (tako smo i mi naslijedili pozicije od Slovaka) ili će se postojeći UN-ovci morati “rastegnuti” i pokriti naš teritorij ili će iz matičnih država naručiti pojačanja. Josipović je očito svjestan problema gubitka ugleda za RH pri UN-u, pa izjavljuje da će se “pri organizaciji i realizaciji postupka povlačenja, maksimalno poštovati međunarodne obveze RH i zahtjevi sigurnosti vojnika zemalja-partnera”. Prije Josipovića, odluku o povlačenju mora donijeti Sabor.
Još jedan dokaz stručnosti i mudrosti vrloga premijera. U zadnje vrijeme daje dojam da se iz dana u dan takmiči sam sa sobom kad će odvaliti veću bedastoću!