Pod strogim mjerama zbog korone

Smiljana Srnec pokušala dokazati da se zamrzivač nije mogao otvoriti da bi se ubacilo tijelo

Varaždin: Nastavljeno je suđenje Smiljani Srnec zbog ubojstva sestre
Foto: Vjeran Zganec Rogulja/PIXSELL
1/10
24.06.2020.
u 11:04

Danas bi trebali biti ispitani još neki svjedoci i predočeni nalazi novog psihijatrijskog i psihološkog vještačenja

Na Županijskom sudu u Varaždinu danas se u 8.30 nastavlja suđenje Smiljani Srnec, optuženoj da je u ljeto 2000. godine ubila sestru Jasminu Dominić i tijelo sakrila u zamrzivač u obiteljskoj kući, u kojem je neotkriveno ležalo 19 godina. Sredinom prošlog mjeseca Smiljana je iznijela svoju obranu i ponovila da nije ubila sestru.

- Voljela sam je i uvijek ću je voljeti - rekla je kroz suze i dodala:  - Ne želim odgovarati za nešto što nisam učinila, ne želim biti žrtva i ne želim da to budu moja djeca. O drugim stvarima ne bih željela govoriti i ne želim odgovarati na pitanja - rekla je u svibnju Smiljana.

Danas bi trebali biti ispitani još neki svjedoci i predočeni nalazi novog psihijatrijskog i psihološkog vještačenja. Sud je u svibnju naložio i da se policija očituje o aktiviranju Jasmininog mobitela 2001., te da se provjeri je li i kad obitelj u veljači prošle godine, prije otkrića tijela, naručila odvoz starog zamrzivača. Kao i prošli put, zbog koronavirusa novinari će ročište pratiti preko videolinka i neće biti u sudnici.

U sudnicu su ušli Smiljana Srnec i svjedoci Melita Sečan-Hrastić, Danijela Herceg i Tomica Pintarić. Sudac Tomislav Brđanović pročitao je na početku odgovore policije i tvrtke koja se bavi elektroničkom opremom. Policija je odgovorila da je Jasminin mobitel, prema podacima teleoperatera koje su dobili 10. siječnja 2006. godine, aktiviran 24. rujna 2001. godine, dakle godinu dana nakon njezina nestanka. Sudac je pročitao i odgovor tvrtke koja se bavi prodajom elektroničke opreme, u kojem se navodi da nemaju podatke da ih je netko od obitelji kontaktirao i dogovorio išta vezano uz zamjenu starog zamrzivača novim. Smiljanina kćer Katarina je, naime, tijekom svjedočenja rekla da su majka i baka dogovorile zamjenu starog zamrzivača.

Svjedok Tomislav Pintarić, keramičar po struci, rekao je da poznaje Smiljanu. Oboje žive u toj ulici od rođenja. Smiljanina supruga Ivana Srneca poznaje jer su zajedno radili u jednoj tvrtki od 2001. do 2005. S Ivanom se družio i izvan posla. Koliko zna, Ivan i Smiljana vjenčali su se 2003. Poznaje i Dražena Palfija, koji je već prije svjedočio i rekao da je sa Smiljanom i suprugom za Uskrs 2001. bio u Mađarskoj i da je Smiljana tada sa sobom nosila sestrine osobne dokumente. No, sporno je kad se taj put u Mađarsku dogodio.

Obrana pokušava dokazati da u vrijeme koje je Palfi naveo kad dan puta u Mađarsku, Ivan i Smiljana još nisu bili u vezi, već da su prohodali potkraj te godine. Pintarić kaže da ne zna je li Dražen Palfi bio u Mađarskoj. Na pitanje suca je li mu Palfi kad lagao i može li se sjetiti nekog takvog slučaja, Pintarić je dugo okolišao s odgovorom, a njegovu šutnju sudac je protumačio time da se ne može sjetiti. Svjedok Pintarić rekao je da se nije družio s Jasminom i ne zna ništa o njezinim studentskim danima. Poznavao je Martina Dominića, Smiljanina i Jasminina oca, no nije mu nikad ništa pričao o Jasmini. 

Svjedokinja Danijela Herceg išla je u srednju školu s Jasminim Dominić. Jasmina je nakon srednje škole upisala politologiju, a ona novinarstvo na istom fakultetu 1996. godine, no nisu se družile u Zagrebu, možda su se povremeno srele, no ne sjeća se neke konkretne situacije. 

- Nismo bile bliske, nismo se družile i nemam nikakvih saznanja o njezinom privatnom životu - rekla je. Ne sjeća se je li Jasmina bila na petoj obljenici mature i je li Jasmina bila na maturalnoj večeri. Jasmina joj nikad nije pričala o svom privatnom životu i problemima.

Svjedokinja Melita Sečan-Hrastić rekla je da je s Jasminom išla u razred, a zna i Smiljanu te njihovu majku Katarinu. S Jasminom je putovala vlakom u školu. Zna da je živjela u Palovcu sa sestrom i roditeljima koji su povremeno radili u inozemstvu. O dečkima i izlascima nisu razgovorali. Ne sjeća se da je pričala nešto o odnosima unutar obitelji i nekim obiteljskim problemima. Nakon srednje škole nisu se družile, možda su se vidjele par puta na vlaku za Zagreb. Jasmina nije bila 2001. na proslavi pete godišnjice mature.

- Nisam sigurna je li tada već bila vođena kao nestala osoba - dodala je. Na pitanje je li Jasmina bila na maturalnoj večeri, rekla je da ne zna, ali misli da je bila. Pokazana joj je slika na kojoj Jasmine nema jer nije bila na maturalnoj večeri. Jasmina je, kaže, bila među boljim učenicima u razredu.

Obrana predlaže da se i od jedne tvrtke iz Virovitice zatraži odgovor je li tijekom veljače 2018. netko od obitelj Dominić ili Srnec iz kuće u Palovcu zvao radi odvoza elektroničkog otpada. Smiljana Srnec pokušava dokazati i da se zamrzivač u hodniku nije mogao toliko otvoriti da bi se u njega ubacilo tijelo. Obrana se protivi izvođenju th dokaza jer smatra da nisu relevantni.

- Učestalim upućivanjem dopisa od strane obrane i neprestalnim predlaganjem novih svjedoka ide se isključivo na odugovlačenje postupka, što više nema smisla - rekla je tužiteljica. Rasprava se nastavlja sutra u 12 sati.

Na ročištu je pročitan dopunski nalaz psihijatara prema kojem je Smiljana u trenutku počinjenja kaznenog djela bila ubrojiva, što se i dosad navodilo u prihijatrijskom vještačenju.

VIDEO: Obrana Smiljane Srnec: "Nisam kriva! Nikome od svoje obitelji ne bi naudila nikako."

Komentara 3

Avatar STRIKOMAN
STRIKOMAN
08:04 24.06.2020.

Kakva dežela takvo i pravosuđe. Dvadeset godina od momenta zločina, dvadeset godina traje proces, vinovnici pomrli ili se više ne sjećaju čina, ali u svakom slučaju i zastara vođenja postupka se smiješi.

Avatar Briselska junačina
Briselska junačina
07:51 24.06.2020.

Nadam se da je ovoj odvjetnik sugerirao da se učlani u HDZ. Samo dva inspekcijska nalaza i čista je ko suza.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije