U noći sa srijede na četvrtak nastavilo se nasilje u Francuskoj, posebno u pariškoj regiji gdje je policajac u utorak ubio sedamnaestogodišnjaka koji ga je odbio poslušati. Situacija u Nanterreu, petnaestak kilometara udaljenom od Pariza, ponovno je postala napeta oko 23 sata navečer. Zapaljeno je desetak automobila, kontejnera i barijera postavljenih na cestu. Natpisi "Pravda za Nahela" i "Policija ubija" izvješeni su na pročelje zgrade.
Sukobi s policijom trajali su do 1 sat u četvrti gdje je već bilo sukoba stanovnika i pripadnika snage reda koji su na bacanje kamenja uzvratili suzavcem. Iako je policija ranije potvrdila kako je uhićeno najmanje 70 osoba, ministar unutarnjih poslova Gérald Darmanin objavio je na Twitteru kako je uhićeno više od 180 prosvjednika.
Ministarstvo je priopćilo da su deseci policajaca ozlijeđeni tijekom sukoba. "Noć nepodnošljivog nasilja nad simbolima Republike. Gradske vijećnice, škole i policijske postaje zapaljene ili napadnute. 150 uhićenja", napisao je Darmanin na Twitteru. Ministar je također naknadno objavio kako će do večeri biti mobilizirano najmanje 40.000 francuskih policajaca. Kako je kazao, jučer ih je bilo mobilizirano 9.000, no zasad ''nema potrebe za proglašavanjem izvanrednog stanja''.
Javni tužitelj Nanterrea Pascal Prache iznio je detalje o smrti tinejdžera, navodeći kako policajac nije imao prava pucati u njega. Kazao je kako ga je policajac upucao kako tinejdžer Nahel ne bi pobjegao i tako doveo ostale u opasnost, a on i još jedan policajac bili su u strahu da ne pregazi i njih same.
Francuski predsjednik Emmanuel Macron sazvao je hitan sastanak s ministrima zbog prosvjeda koji su izbili. Naknadno se i oglasio, smatrajući kako je nasilje u državi ''neopravdano''. Govoreći na početku kriznog sastanka, Macron je osudio napade na državne institucije. Policijska upotreba smrtonosne sile u radničkom pariškom predgrađu Nanterre protiv tinejdžera, koji je bio podrijetlom iz Sjeverne Afrike, utjecala je na duboko ukorijenjenu percepciju policijske brutalnosti u etnički raznolikim četvrtima najvećih francuskih gradova.
Ministarstvo unutarnjih poslova priopćilo je u srijedu da je mobilizirano 2000 policajaca u pariškoj regiji, a malo prije ponoći na Aveniji Pabla Picassa u Nanterreu prevrnuta vozila gorjela su dok je pirotehnikom pucano na policijske snage. Policija se sukobila s prosvjednicima u sjevernom gradu Lilleu i u Toulouseu na jugozapadu, a nemira je bilo i u Amiensu, Dijonu i administrativnom okrugu Essonne južno od francuske prijestolnice, rekao je glasnogovornik policije.
Dvadesetak općina u Seine-Saint-Denisu, departmanu na sjeveroistoku Pariza, prijavilo je požare, izvijestio je policijski izvor, dodavši da su svaki put na mjestu događaja aktivne vrlo mobilne skupine od manje do stotinjak osoba. U inače mirnim gradovima sada vlada zabrinutost.
Policija je nešto prije 2 sata privela 77 osoba, a u Essonneu, južno od Pariza, zapaljen je autobus iz kojega su putnici izišli oko 21 sat, doznaje se od policijskih izvora. Sukobi su izbili i u jednoj četvrti u Toulouseu, a s tog se mjesta dizao gust crni dim, vjerojatno od zapaljenog kamiona.
POVEZANI ČLANCI:
Napetosti su zabilježene i u drugim regijama diljem zemlje, poput Lyona, gdje su pripadnike policije gađali pirotehničkim sredstvima. Na nekim mjestima poput Saint-Etiennea, Lillea i Rennesa incidenti su se dogodili prilikom okupljanja u znak podrške ekološkom pokretu koji je nedavno raspustila vlada.
>> VIDEO Neredi u predgrađu Pariza nakon što je policija ubila tinejdžera
Zar nijedan hrvatski medij ne smije napisati tko radi nerede?