Polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća ispod Središnjeg križa te na grobu Tomislava Roma, poginulog policajca koji je kao 21-godišnjak izgubio život braneći domovinu u napadu na glinsku Policijsku postaju, obilježena je 21. obljetnica napada velikosrpskih pobunjenika na PP Glina, a koja se slavi kao početak oružanog otpora srpskom agresoru. Svečanost je održana u organizaciji Ministarstva unutarnjih poslova, a pod pokroviteljstvom predsjednika Hrvatskog sabora.
Bez predsjednika Sabora
– U Glini se nije branila Policijska postaja već cijela Hrvatska. Pobunjeni Srbi su jezikom sile, kojeg jedino poznaju, htjeli promijeniti odluku Sabora o samostalnosti za koju je na referendumu glasovalo 94 posto građana Hrvatske. Ne smijemo zaboraviti kolika je cijena plaćena za oslobođenje Hrvatske. Članstvo u NATO-u i EU u koju ulazimo za godinu dana, jamstvo su da se nikada neće ponoviti strašne scene progonstva i žrtava koje smo podnijeli u Domovinskom ratu - rekao je Zoran Vasić, izaslanik predsjednika Sabora, Borisa Šprema kao pokrovitelja obilježavanja Dana oružanog otpora.
U napadu je sudjelovao 500-tinjak pobunjenih Srba i tenkovska postrojba JNA. Smrtno je stradao pričuvni policajac, 21-godišnji Tomislav Rom, a ranjeni su Marko Pavlović i Zvonko Plemenčić. Dok se Pavlović probijao prema postaji, pomoć mu je odbio pružiti izvjesni Stambolija koji i danas živi u Glini.
Nitko nije odgovarao
– Probijajući se u pomoć, u uličnim borbama ranjeni su specijalci iz Lučkog, Vlastelinko Mihaljčuk, Stipo Čorić i Ivo Galić. Nakon višesatne borbe, dogovorena je predaja. Dok su pobunjenici izvodili iz grada 16 zarobljenika, specijalci MUP-a predvođeni Marijanom Marekovićem i Željkom Sačićem preuzeli su nadzor nad Postajom. Zarobljeni policajci su odvedeni u zatvor u Kninu. Razmijenjeni su nakon 49 dana zarobljeništva u Tepljuhu pokraj Drniša - rekao je Željko Kardaš, izaslanik županice Marine Lovrić Merzel.
Do sada, još uvijek nitko nije osuđen za napad na Policijsku postaju Glina.
Neka je vječna slava poginulom Tomislavu.