Rupe koje su nakon potresa nastave u Mečenčanima potaknuo je potres, ali kako govori poznati hidrogeolog, speleolog i umirovljeni sveučilišni profesor Mladen Garašić za 24 sata, te rupe bi se u jednom trenutku svejedno otvorile.
- Te šupljine, stručno nazvane sufozije nastale bi za 10, 20, 100 ili mnogo više godina. Ondje pod zemljom imate šupljine u primarnim okršenim stijenama koje su naknadno prekrivene mlađim slojevima gline, ponegdje lapora, šljunka ili pijeska, govori profesor te objašnjava kako podzemne vode gotovo uvijek imaju značajnu podupiruću ulogu, a potres je samo ubrzao cijeli proces.
Njega taj fenomen ne iznenađuje previše, smatra ih uobičajenim pojavama koje možemo u većoj količini pronaći u Kini, Australiji, na Floridi, a u New Mexicu u SAD-u je svjedočio takvoj rupi s promjerom od 100 metara i dubinom od 25 metara. Ipak, ono što smatra interesantnim je to što ih se toliko pojavilo u kratkom roku, njih čak 88.
- One se mogu otvoriti i nakon jakih kiša ili poplava, a ne samo nakon potresa. Takvih primjera manjih sufozija ima dosta u okolici Galgova kod Samobora i drugdje u pliokvartarnim stijenama, govori.
No, nikako nije pametno zatrpavati ih prije nego što se provede temeljito istraživanje, govori Garašić, jer bi to bilo ''kao da vas liječnik vidi s vrata, ne pregleda vas i samo vam da neki lijek''.
Upozorava i da im se ljudi nikako ne približavaju, jer su rubovi tih rupa još uvijek dosta nestabilno tlo koje bi se moglo urušiti i potencijalno ozlijediti nekoga.
Sramota je da nigdje na slici nema ni ograde oko rupa ili se ceka da zivotinja ili neko upadne pa strucnjaci skontaju da ih treba zatvoriti i osugurati.