Nakon što su nadzornici iz Javne ustanove za upravljanje zaštićenim prirodnim vrijednostima u Međimurskoj županiji popisali 140 ilegalno sagrađenih objekata u zaštićenom pojasu uz Muru, vlasnici su pozvani da u roku od 15 dana dostave dokumentaciju kojom će dokazati da nije riječ o bespravnoj gradnji.
U protivnom kuće će se ukloniti na njihov trošak. Dokumente je u roku dostavilo samo njih desetak! Vijest o akciji protiv bespravne gradnje u zaštićenom krajoliku poput munje proširila se selima, pa su, kako doznajemo, pojedini bespravni graditelji počeli javljati sa zahtjevima da se vikendice i kuće legaliziraju! No, to neće biti tako lako kao prije 20 ili 30 godina.
– Vlasnicima se preporučuje da što prije uklone kuće o vlastitom trošku, posebno tamo gdje ne postoji mogućnost legalizacije jer takvi objekti nisu predviđeni lokalnim prostornim planom. Onima tvrdoglavima koji kuću ne uklone i ne legaliziraju slijedi bolni prekršajni postupak na kraju kojega će morati ukloniti svoj objekt, ali uz povećane troškove i veću štetu – kaže ravnatelj Javne ustanove Siniša Golub. Akcijom protiv bespravne gradnje pogođenima su se osjetili i pčelari, koji tvrde da njihovi pčelinjaci nisu bespravno sagrađeni.
– Uz pčelinjak imam samo spremište za alat od desetak kvadrata, i ništa drugo. Što će nam sad deložirati pčele? – ljuti se pčelar iz Domašinca. Pčelari tvrde da se pčelinjaci tu nalaze više od pedeset godina i za većinu njih vlasnici nemaju nikakvu dokumentaciju, a nalaze se na privatnom posjedu. U Javnoj ustanovi tvrde da pčelinjaci nisu na njihovom popisu. Problem su pčelari koji su deset do dvadeset metara od pčelinjaka podigli vikendice.
– U proteklih dvadesetak godina na područjima uz Muru i Dravu svjedočimo epidemiji ilegalne gradnje objekata koji ponekad svojim izgledom i položajem u prostoru nemaju blage veze sa zdravim razumom. Nije riječ o pčelinjacima, lovačkim čekama i sličnim objektima koji služe na dobrobit prirode i čovjeka, nego o takozvanim vikendicama koje su odraz neukusa njihovih vlasnika, a onda i slika nepoštovanja pravne države – ističe S. Golub, koji se sastao i s članovima izvršnog odbora Udruge pčelara Agacija.
I njima je, veli, u interesu da se uklone bespravno sagrađene kuće. Župan Ivan Perhoč kaže da je za uklanjanje bespravne gradnje ovlaštena građevinska inspekcija, a Javna ustanova može samo upozoriti na takve objekte.
- Riječ je o uzurpaciji zemljišta i inspekcija bi trebala obaviti svoj posao. Prije nekoliko godina počelo se nešto rušiti uz Dravu i onda je stalo – kaže župan Perhoč.