Europska pravila

Nema kupoprodaje nekretnina bez energetske svjedodžbe

stanari
Dominik Grgurić/PIxsell
13.12.2012.
u 12:54

Nove zgrade ne mogu dobiti uporabnu dozvolu bez energetskog certifikata, a za ocjenu ovlašteno oko 400 građevinara, strojara...

Nakon ulaska Hrvatske u Europsku uniju nekretnina se neće moći prodati ili iznajmiti, odnosno upisati u zemljišne knjige bez energetskog certifikata. I u oglasima se moraju navesti energetski razred zgrade ili stana – upozorava Željka Hrs Borković, predsjednica Hrvatske udruge energetskih certifikatora.

 Utjecaj na tržišnu cijenu

Izvijestila je o tome predstavnike suvlasnika stanara iz Karlovca na njihovu godišnjem susretu s čelnicima Grada i gradske tvrtke Inkasator, koji se održao u Domu OSRH Zrinski. Na tom važnom skupu sudjelovali su i predsjednik Regionalne organizacije zaštite potrošača Željko Tomašić i predsjednik Udruge suvlasnika-stanara Karlovac Alen Kristović. To je prvi put da su udruge za zaštitu potrošača pozvane na skupove Inkasatora. Do pristupanja EU, certifikate trebaju imati nove, kao i javne zgrade.

 – Nove zgrade ne mogu dobiti uporabnu dozvolu bez tog dokumenta, a za postojeće se izdaje na temelju provedenog detaljnog energetskog pregleda i proračuna energetskih svojstava. Svi se energetski sustavi proučavaju, a zatim se daju preporuke za smanjenje potrošnje toplinske i električne energije te vode, uz ekonomsku, energetsku i ekološku analizu ušteda – kaže Hrs Borković.

 Trenutačno je oko četiri stotine građevinara, strojara, arhitekata i elektrotehničara ovlašteno za ocjenu energetskog stanja građevina.

 – Energetski certifikat je dokument koji prikazuje energetske karakteristike zgrade i omogućava uvid u njezinu kvalitetu sa stajališta potrošnje energije i budućih troškova korištenja. To može snažno utjecati na tržišnu cijenu nekretnine – napominje Hrs Borković i ističe da se uloženo vraća kroz uštede.

Sliku postojećeg stanja pruža prikaz zgrada po kategorijama energetske potrošnje, na temelju izračuna godišnje potrebe za toplinom. Najmanje troše zgrade u kategoriji A plus, do 15 kilovatsati po četvornom metru, a najviše zgrade G razreda, iznad 250 kilovatsati po četvornom metru.

 – A plus i A kategorije su rijetke u Hrvatskoj, a najčešća je kategorija C, kojoj pripadaju zgrade koje troše do sto kilovatsati po "kvadratu". Zgrade izgrađene do 1987. godine niskoučinkovite su, no one imaju i najveće mogućnosti uštede – nastavlja Hrs Borković.

 Energetski pregled predviđa analizu gospodarenja energijom, toplinskih karakteristika vanjske ovojnice, sustava grijanja i hlađenja, ventilacije i klimatizacije, sustav napajanja, razdiobe i potrošnje električne energije, sustav rasvjete...

 Prijedlozi za poboljšanje

S certifikatom se dobivaju i prijedlozi za poboljšanja, a preporuka je koristiti čim više obnovljive izvore energije, prirodno osvjetljenje...

 – Unapređenje rada Gradske toplane jedan je dio priče, a drugi su uštede na zgradama – kaže gradonačelnik Damir Jelić.

 Inkasator je, otkriva direktor Nikola Rogoz, osigurao kredit od tri milijuna kuna s kamatom od pet posto u Privrednoj banci Zagreb, za obnovu pročelja, stolarije i za ostale zahvate za poboljšanje zgrada gdje je upravitelj.

Ključne riječi

Komentara 3

Avatar kravata
kravata
07:46 14.12.2012.

Super 400 zaposleni koji će u kafićima brat novac kojieg će banke kreditirat u švicarskoj valuti.

Avatar messerschmidt
messerschmidt
08:35 14.12.2012.

A kad zaživi porez na nekretnine, tad će i porez biti veći što nekretnina bude skuplja. Onaj tko ne bude mogao platiti porez, nekretnina ide na bubanj, a stanar u naselje s kamp kućicom.

Avatar messerschmidt
messerschmidt
13:41 13.12.2012.

Znači, zgrada inkasatora se izolira, i to sa čak 3 milijuna kuna. To bi valjda trebalo biti primjer svim ostalim zgradama, da se zaduže kod banaka, povećaju pričuvu do neba, tako da nas ne dere samo toplana, već i banke.. U suprotnom, zgrada će ti imati certifikat šatora, a stan prodaješ po cijeni kamp kućice, gdje će nas sirotinju koja nema para i smjestiti. Kao u Americi.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije