Angela Merkel u osmom je posjetu Kini otkako je kancelarka – nijedan zapadni čelnik nije toliko puta “potegnuo” u gospodarski razigrani Daleki istok. I to je definitivni dokaz kako je najmoćnija žena svijeta ujedno i najpragmatičniji političar današnjice. Ona je izvoznu rupu, nastalu nakon što je bila prisiljena uvesti sankcije Rusiji, otišla zakrpati u Peking.
Postoje teorije po kojima je ukrajinska kriza i izazvana kako bi se naposljetku oslabilo Njemačku koja se morala odreći ruskog tržišta. Stoga je Berlinu ovaj posjet, težak desetke milijardi dolara, stigao u pravi trenutak. S druge strane, i Pekingu je ovaj globalni “deal” važan. Kineski dvojac, premijer Li Keqiang i predsjednik Xi Jinping, obećali su da će u svome mandatu iskorijeniti siromaštvo. U tome zasad bilježe rezultate na kojima im ostatak svijeta može zavidjeti. No sada su se našli pred nekoliko problema.
Prvi je činjenica da će Kina ove godine imati najslabiji gospodarski rast u zadnjih 25 godina. I drugi, uplovljavanje američkog ratnog broda u vode oko kojih spore s Japanom jako ih je uznemirilo. Bez obzira na rastuću vojnu silu, oni su svjesni da nisu dorasli američkoj vojnoj moći koja je spremna stati na stranu Tokija. Zato im savezništvo s američkim saveznicima ojačava poziciju. Kineski je predsjednik nedavno u Londonu učvrstio savez s Velikom Britanijom, a nakon Merkel na noge im dolazi francuski predsjednik.
Kineski čelnici Xi i Li vode politiku koja otvara jako puno manevarskog prostora za nove suradnje. Svjesni su da Kina grabi prema svjetskom vrhu, ali i da svijet zazire od njihove brojnosti i snage. Odnosno od straha – kako ga je opisao Franjo Šafranek u filmu “Tko pjeva zlo ne misli” – da “žuta rasa bu osvojila svijet”. Vođe Kine i Njemačke vode jednu smirenu politiku koja može biti uzor drugima. Posebno se to može reći za Merkel: ako je Margareth Thatcher bila Čelična Lady, ona je definitivno Moćna Frau.
>>Merkel širi trgovinu i osvaja Kinu i Rusiju
Komunisti su uvijek mogli zajedno