Već deset godina Muzeji Hrvatskog zagorja i Muzej seljačkih buna u Gornjoj Stubici organiziraju Viteški srednjovjekovni turnir, na kojem se prikazuje kako se živjelo i radilo u to vrijeme, ali i borilo za posjede, dame i prestiž. Središnji dio svake godine je borba vitezova na konjima, koji se okušavaju u više vještina, a glavna je borba vitezova prsa o prsa s konjima. Ovaj puta otežavajući faktor je bilo i vrijeme, iznimno vruće i sparno, teško za ljude, ali i životinje. - Ne kaže se uzalud da moraš biti jak kao konj da bi izdržao teže napore. Dakle, za konje ipak ne bi smjelo biti problema, više za nas ljude. Ako možemo izdržati mi, onda moraju i konji - rekao je Mladen Ptičar, kojeg smo zatekli pod oklopom teškim 40 kilograma.
Posebni konji
Srećom, oklop koji se inače izrađuje u Sloveniji, je prije samih borbi skinuo sa sebe. Ptičar je i kaskader i predsjednik Udruge Hrvatski vitez. U njihovom sastavu su i konji - U sastavu udruge je 13 konja. To su konji posebno dresirani za ovakve nastupe, inače sudjeluju i na snimanju filmova. Ovim konjima ne smeta buka ni puno ljudi. Kada biste došli na ovakav turnir s običnim konjima, bilo bi tu svačega, mislim da ne bi bilo ugodno, vjerojatno bi pokoji jahač s konjem završio i u publici - rekao je Romano Anić. Konji su strpljivo u hladu čekali da dođe njihovo vrijeme za nastup, a za ovu priliku ih je iz Brezovice stiglo sedam.
Dame i plesačice
Uz razne izvođače, svake godine na Viteškom turniru sudjeluju i srednjovjekovne dame i plesačice, obučene u tadašnje nošnje, kojima također po vrućini nije lako. Tako ni ovoga puta nije bilo lako članicama Plesne skupine Agram iz Zagreba, koje su se predstavile srednjovjekovnim plesovima. -Uh, vruće je i te kako, ali što se može, mora se izdržati - rekle su Martina Šestić i Matilda Hraste, koje su srednjovjekovnu odjeću za nastup na turniru posudile iz Hrvatskog narodnog kazališta.