Jedan aktualni i jedan bivši ministar branitelja, zapovjednik obrane Vukovara, šef udruge specijalaca, sveučilišni profesor i njihovi stavovi sučeljeni o vrućoj temi – objavi registra hrvatskih branitelja – do posljednjeg mjesta ispunili su dvoranu i podigli tenzije na iznimno posjećenom okruglom stolu u organizaciji Zajednice udruga HVIDR-a Grada Zagreba.
– Tema ovog skupa za mene je završena tema, no to ne znači da ne želim razgovarati o načinu objave Registra. Objava je potrebna jer svi smo svjesni da nas je potkraj rata bilo 350 tisuća, a danas pola milijuna i uvjeren sam da se slažete da su branitelji najčasnija populacija u Hrvatskoj i da pravo da to časno zvanje nosi ne želimo dati svima – rekao je Predrag Matić. Onima koji kao argument za neobjavljivanje Registra ističu protuzakonitost takvog čina, ministar je poručio: – Trenutno jest, no zakoni postoje da bi se mijenjali.
Branitelji u “ilegali”
Bivši ministar Tomislav Ivić nije se složio.
– Zar ćemo podatke o HV-u dati na pladnju stranim obavještajnim službama? Nađite mi jednu zemlju u svijetu koja je to učinila! Što bi se dogodilo da su Amerikanci iznijeli podatke o vojnicima iz Afganistana i Iraka – rekao je Ivić kojemu je, međutim, odmah replicirao profesor Žarko Puhovski.
– Još je Federativna Jugoslavija 1949. objavila popis partizana, dok su SAD objavile imena sviju koji su sudjelovali u svim proglašenim ratovima, izuzev vojnika na tajnim operacijama – rekao je profesor Puhovski, koji se potom izjasnio za objavljivanje Registra i zbog toga što bi se tim činom “smanjio prostor za laž”.
– Objavimo li popis branitelja, pod dogovorenim uvjetima, popravit ćemo i moralno zdravlje društva i jednu kategoriju društva izvući iz ilegale. Mnogi će se naći u neugodnoj tišini, ali dobitak društva je veći – kazao je Puhovski.
Predsjednik Hvidre Josip Đakić nije mu dao za pravo.
– Mi branitelji svojih se ratnih puteva ne stidimo, ali oni koji ne vole branitelje čekaju na nas s optužnicima koje za cilj imaju falsificiranje Domovinskog rata – rekao je Đakić.
Borbeni sektor
Da se branitelji ne stide svojih ratnih puteva, dao mu je za pravo Josip Klemm, predsjednik Udruge specijalne policije i dodao:
– Medicinske sestre i kuharice sigurno su pridonijele u ratu, ali ne na isti način kao i onaj tko se borio na prvoj crti. Napravljen je golemi propust što prilikom izrade Registra 2005. za stolom nisu sjedili ratnici nego činovnici – upozorio je Klemm, apelirajući na ministra da se mora razlikovati borbeni i neborbeni sektor.
Branko Borković upozorio je da je Registar, za čiju se objavu zalaže, postao politički problem, te da ga treba staviti u funkciju kako branitelji više ne bi “šetali od ureda do ureda i dokazivali tko su”.
– Iako samo 70.000 branitelja koristi stečena prava, ja poznajem čovjeka iz Dugog Sela koji je “običnim” statusom branitelja dobio darovnicu za poljoprivredno zemljište koje sada prodaje za četiri milijuna eura – upozorio je Mladi Jastreb.
Rasprava ide utom smijeru daće bit tresla se brda rodijo se miš.