Nije više šala. Nakon što je početno izazvao nevjericu, drski plan američkog predsjednika Donalda Trumpa da stekne Grenland – potencijalno silom – pokrenuo je burne razgovore među europskim liderima koji nastoje spriječiti njegove namjere, piše Politico. Danska premijerka Mette Frederiksen putovala je u utorak između Berlina, Bruxellesa i Pariza kako bi osigurala podršku u suočavanju s Trumpovim sve agresivnijim pristupima prema tom teritoriju.
Dvojac se sukobio, prema izvještajima, u 45-minutnom razgovoru prije dva tjedna, kada je danska liderka shvatila da je Trump ozbiljan u svojim namjerama. Trump je izjavio da je pitanje nacionalne sigurnosti za SAD preuzeti kontrolu nad samoupravnim arktičkim teritorijem, koji je dio Kraljevine Danske, osnivačice NATO-a. Budući da je Danska članica EU, Grenlanđani su građani Europske unije. Frederiksen je rekla da su njezini razgovori s francuskim predsjednikom Emmanuelom Macronom u Parizu i njemačkim kancelarom Olafom Scholzom u Berlinu u utorak prošli "izuzetno dobro". "Apsolutno je ključno da Europa ‘stane zajedno’ u vezi s Grenlandom", izjavila je.
"Ne putujem po svijetu držeći govore. Ne moram", rekla je Frederiksen. "Ali štitim interese Danske i to činim vrlo čvrsto sada." Dodala je: "Moramo poštovati teritorij i suverenitet država. To je apsolutno ključni kamen temeljac međunarodnog svjetskog poretka koji smo izgradili od Drugog svjetskog rata."
Njemački kancelar Olaf Scholz naglasio je važnost ove točke, što su podržali i drugi visoki europski dužnosnici u privatnim razgovorima. "Nepovredivost granica je osnovno načelo međunarodnog prava", izjavio je Scholz. "Rusija je prekršila ovo načelo invazijom na Ukrajinu, čime je narušila mirni poredak u Europi. Ovo načelo mora se primjenjivati na sve." Scholz je također upozorio da "granice ne smiju biti promijenjene silom".
Osim što je razgovarala s liderima Francuske i Njemačke, Frederiksen je također razgovarala s glavnim tajnikom NATO-a Markom Rutteom u Bruxellesu, a prošli tjedan je telefonski razgovarala s britanskim premijerom Keirom Starmerom. Diplomati su sada odvojili vrijeme za raspravu o europskim odnosima s Trumpom – vjerojatno uključujući i krizu oko Grenlanda – na neformalnom sastanku lidera EU 3. veljače, prema nekoliko ljudi upoznatih s planovima. Starmer će također prisustvovati tom skupu, jer London i Bruxelles nastoje uspostaviti bližu suradnju u obrani i sigurnosti.
Trumpov povratak u Bijelu kuću prije nešto više od tjedan dana već je testirao odlučnost američkih saveznika preko Atlantika. Strategija u Europi i Velikoj Britaniji do sada je bila ignorirati buku i fokusirati se na ono što Trump zapravo radi. Izbjegavanje javne verbalne bitke, gdje god je to moguće, smatra se najboljim pristupom u glavnim gradovima od Londona do Kopenhagena. "Postojala je jasna suglasnost da prošli put nismo smjeli odgovarati na svaki tweet", rekao je jedan diplomat, koji je zamolio Politico da za njih govori pod uvjetom anonimnosti zbog osjetljivosti pitanja. "Ne možemo provesti četiri godine reagirajući na svaki tweet."
Međutim, u slučaju Grenlanda, koji posjeduje bogate mineralne rezerve i ima ključnu stratešku poziciju u Arktiku, čini se da pristup EU-a koji se svodio na pasivno promatranje i čekanje reakcije SAD-a polako dolazi do kraja. "Situacija je zaista ozbiljna i svi smatraju da dosadašnja europska reakcija nije bila uvjerljiva", rekao je jedan europski diplomat. "Prošli smo fazu šoka i poricanja, sada mijenjamo pristup."
Frederiksen i predsjednik Europskog vijeća António Costa imali su nekoliko razgovora o Trumpu i Grenlandu u posljednjim tjednima. "Od početka smo vrlo blisko koordinirali sve što bismo ili ćemo reći o Grenlandu s Dancima", potvrdio je visoki europski dužnosnik. "Potpuno i u potpunosti podržavamo sve što Danska i Grenland odluče", rekao je visoki europski dužnosnik. "Spremni smo, a Danci to znaju."
FOTO Grenland je prekriven ledom i otkrio ga je Erik Crveni. Zašto se onda zove Zelena zemlja? Iza svega se krije genijalan marketinški trik
Hvala Bogu pa nas nisu štitili u Domovinskom ratu.