Slovenija je uputila u parlamentarnu proceduru zahtjev za zadržavanje radnih dozvola za radnike iz Hrvatske, sličan se postupak očekuje i u Austriji, dok iz Njemačke stižu kontradiktorne informacije. Josip Juratović, zastupnik SPD-a u Bundestagu, kazao je za Večernji list da bi se zakonski prijedlog njemačke vlade idućih dana trebao naći u parlamentarnoj proceduri, no on ne očekuje potpuno ukidanje radnih dozvola.
Za trajni rad 7000 dozvola
Ograničenja bi i nakon 1. srpnja mogla ostati za zanimanja kojih u Njemačkoj ima dovoljno, dok bi visokoobrazovani radnici i deficitarne struke s lakoćom dobivali radne dozvole. Lani su tako Nijemci Hrvatima izdali sedam tisuća dozvola za trajni rad, 23 tisuće za sezonski i rad na određeno, a pet tisuća zahtjeva su odbili. Pozivajući se na neslužbeni razgovor s njemačkim zastupnikom Klaus-Peterom Wilschom iz vladajućeg CDU-a, portal Croexpress spominje mogućnost potpunog ukidanja radnih dozvola.
Potvrdu te vijesti nismo mogli dobiti u službenim izvorima, no očekuje se da će Europska komisija preporučiti svim državama članicama da u potpunosti otvore svoje tržište. Komisija smatra da hrvatski radnici svojim brojem ne predstavljaju nikakvu prijetnju za lokalna tržišta, ali krajnja je odluka u rukama nacionalnih vlada.
Suvišan strah od stranaca
Pozivajući se na visoku nezaposlenost u svojoj zemlji, Slovenija se požurila s produljenjem zabrane na još dvije godine prije nego što preporuka Europske komisije bude objavljena, a slične najave stižu i iz Austrije.
– Uvjereni smo da potencijalni radnici koji bi iskoristili jednu od temeljnih sloboda EU i otišli u potragu za poslom u neku od država članica, ne bi prouzročili značajniji poremećaj na njihovu tržištu rada te da nijedna država članica nema razloga za produljenje prijelaznog razdoblja, navode u hrvatskom Ministarstvu rada. Većina dozvola izdanih lani u Njemačkoj je za poslove u građevini, poljoprivredi, hotelima, restoranima i zdravstvenom sektoru, a dozvole je dobilo i 1538 vozača. Skandinavske zemlje i Irska drugu su godinu glavna odredišta naših recesijskih migranata.
>> U Njemačkoj lakše do posla, ali radne dozvole ostaju
Pitam se pitam, da li smo mi ulaskom u EU zabranili na 7 godina prodaju nekretnina.