UPISI U SREDNJE ŠKOLE Otkad ni odličan uspjeh ne jamči upis u željenu školu, završeni osnovci ovih dana proživljavaju težak šok

Nikolina hoće u gimnaziju i cijela je obitelj u stresu

26.06.2009.
u 18:34

Među gotovo 48 tisuća završenih osnovaca, koji posljednje dane zajedno sa svojim obiteljima žive u velikom stresu i koji će u ponedjeljak sa strepnjom nositi prijavu u željenu srednju školu, bit će i Zagrepčanka Nikolina Veličkov.

Strepnju i nervozu izaziva kod nje izaziva to što u njezinoj svjedodžbi nisu samo petice i što nema 60 ili više bodova, nego, kad zbroji i dva za završenu osnovnu glazbenu školu, samo 56. Nikolina će biti među 15.000 učenika koji se žele upisati isključivo u gimnaziju. A mjesta ima samo za nešto više od 12 tisuća.

Bez veza i poznanstava
– Želim se upisati u Gimnaziju Tituša Brezovčkog, nadam se da ću uspjeti, ali kako nisam sto posto sigurna, nervozna sam i živim pod pritiskom. Stalno razmišljam o tome hoću li “upasti” u tu školu i što ću ako ne uspijem – kaže Nikolina. Njezina mama Apolonija domeće da cijela obitelj proživljava Nikolininu neizvjesnost.

– Optimist sam i vjerujem da će se upisati, ali ako ne uspije, vjerojatno će u IX. ili XIII. jer je tamo posljednjih godina ostalo mjesta i u drugom upisnom krugu. Mislim da svi roditelji zajedno s djecom ovih dana žive pod stresom jer je to ipak životna prekretnica – objašnjava Apolonija trenutačnu životnu situaciju koja će, nada se, uskoro biti pozitivno riješena. Veze i poznanstva ne želi potezati jer je sigurna da će se Nikolina upisati u neku od gimnazija.

Neizvjesnost i strah
Tisuće obitelji ovih dana jako dobro razumiju o čemu Nikolina i Apolonija govore jer ih i same trese neizvjesnost i strah hoće li se dijete uspjeti upisati u željenu gimnaziju ili određenu atraktivnu četverogodišnju strukovnu školu. Poznato je da se u najelitnije hrvatske gimnazije upisuju isključivo superodlikaši, odnosno učenici sa 60 i više bodova.

Također, vrata pojedinih strukovnih škola otvorena su samo najboljima. No, koliko god im teško bilo i ma koliko bili svjesni da se na određeni način ovih dana trasira životni put njihove djece, roditelji bi trebali zadržati prisebnost. – Roditelji trebaju olakšati djetetu, utješiti ga i reći mu da će, ako ne uspije u školi koju želi, pronaći neku drugu odgovarajuću.

Često se dogodi da ta druga, alternativna, bude dobra, odnosno da se dijete u njoj pronađe i bude uspješno iznad očekivanja – komentira psihologinja prof. dr. Mirjana Nazor. Savjetuje roditeljima i djeci da se dobro informiraju, a dane iščekivanja da skrate šetnjama, razgovorom, sportskim aktivnostima.

– Ne treba loviti veze, to je nagori način pomaganja djetetu. Treba mu pomoći da u srednjoj bude dobar kako bi se upisao na željeni fakultet – savjetuje prof. dr. Nazor.


10 načina da lakše 'preživite' čekanje

Sad je kasno
Sve što je bilo u vašoj moći već ste učinili – preostaje vam samo strpljivo čekati i preživjeti

Budite spremni na sve
Ponavljajte i suočite se s tim da situaciju pred vama više ne možete kontrolirati

Zabavljajte se
Dok čekate rezultate, zabavljajte se – računalom, razgovorima, izlascima, plesom, bilo čime čemu se veselite

Ne paničarite
Pojačano znojenje i povišena tjelesna temperatura znak su stresa – ne trebaju vam lijekovi

Zlatna rezerva
Čak i ako su vam ocjene dobre, ipak izaberite i rezervnu školu

Rezerva nije nužno zlo
Za svakog postoji više dobrih izbora

Birajte za sebe
Ne upisujte školu zato što se sviđa vašem prijatelju

Budite realni
Iako je to teško, pokušajte realno procijeniti svoje mogućnosti kako se ne biste mučili u preteškoj školi

Ocjene
Upamtite – ocjene nisu mjerilo vaše vrijednosti

Veze i poznanstva
Ne oslanjajte se na njih – čekanje hoće li uspjeti i osjećaj duga prema nekome otežat će situaciju

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije