Na čekanju

Ništa od posla u Libiji, a pošiljke za Maroko i Egipat u skladištu

olt
24.02.2011.
u 18:22

Odgođene su dogovorene isporuke proizvoda OLT-a, MIO-a, Saponije, bageri Osijek-Koteksa nisu otišli put Afrike, a Zračna luka imat će manje putnika

I osječko gospodarstvo postalo je žrtva revolucija u sjevernoj Africi. Veliki poslovi u Libiji, Egiptu i Maroku propali su ili čekaju bolje dane. Dok se potpisi na ugovoru između osječkog OLT-a i Marokanaca još nisu ni osušili, zaratilo se u susjednoj Libiji.

Izvozi se i sjeme

– U kontaktu smo s kupcem iz Casablance, ali su poslovi u statusu quo. Prijedlog je da se sve stavi u čekanje, iako je u Maroku relativno mirno. Pregovori su dovršeni, kontejneri s našim proizvodima već su trebali krenuti put Afrike, ali ništa. Posao je vrijedan oko 10 milijuna kuna ili 1,3 milijuna eura, a dogovor je bio isporučiti 152 poljoprivredna stroja. Možemo se sada samo moliti dragom Bogu, da se situacija tamo što prije smiri – kaže Ante Ćerluka, direktor Osječke ljevaonice željeza i tvornice strojeva.

Sukobi u sjevernoj Africi “izbili” su poslove i građevinskom divu Osijek-Koteksu.

– Bili smo pred sklapanjem ugovora, ali je sve stopirano zbog ove situacije – rekao je predsjednik Uprave ove tvrtke Drago Tadić.

Ni u MIO-u nisu oduševljeni raspletom događaja na afričkom kontinentu. Upravo kada su uspostavili kontakte s Egipćanima, situacija se zakomplicirala.

– Krenuli smo dogovarati neke poslove, ali je to propalo – potvrdio je direktor MIO-a Ante Mršo.

Nemiri su prolongirali i ugovaranje čarter letova iz osječke Zračne luke prema sjevernoafričkim ljetovalištima u Egiptu i Tunisu. Krajem prošle godine i Poljoprivredni institut iz Osijeka Egipćanima je ponudio sortimente sjemena svih kultivara, a za koje su isti u sjevernoj Africi već pokazali zanimanje. Upravo Egipćani vode i na ljestvici s kojima su osječko-baranjske tvrtke uspostavili najbolje poslovne odnose.

Egipat najveći partner

Prema podacima osječke Hrvatske gospodarske komore lani je u Egipat izvezeno robe u vrijednosti oko dva milijuna američkih dolara. – Riječ je o šarolikoj robi, ali prednjače poljoprivredni proizvodi i oni iz kemijske industrije. Robna razmjena s Tunisom i Libijom bila je stvarno – kaže Zoran Kovačević, predsjednik HGK – Županijske komore Osijek, dodajući kako osječko-baranjsko gospodarstvo zbog sukoba u tome dijelu svijeta nije ugroženo, pa ni štete ne bi trebale biti značajne.

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije