Konačno rješenje

"Nitko ništa ne gubi – sto posto više novca za znatno bolju hitnu"

'                               '
''
12.04.2011.
u 08:33

Postojat će tri punkta u Krapini, Zlataru i Zaboku s ukupno 15 timova T1 i jedan punkt u Donjoj Stubici s pet timova T2 te tri punkta dežurstava

Nakon mnogih upitnika i negodovanja pojedinih jedinica lokalne samouprave zbog izgleda i funkcioniranja zagorske Mreže hitne medicinske pomoći, na jučerašnjoj je konferenciji za novinare krapinsko-zagorska dožupanica Sonja Borovčak obrazložila osnivanje Zavoda za hitnu medicinu.

Svi mobilni i osposobljeni

– U našoj će županiji postojati četiri punkta hitne medicine, i to 15 timova T1 na punktovima u Krapini, Zlataru i Zaboku, te pet timova T2 na punktu u Donjoj Stubici. Razlika između timova T1 i T2 jest ta su u ovom prvom liječnik, medicinski tehničar, odnosno medicinska sestra i vozač, a u timu T2 samo medicinski tehničar i vozač. U budućnosti će liječnici biti specijalisti hitne medicine, a vozači osposobljeni medicinski tehničari – objasnila je Borovčak.

Uz te punktove, bit će osnovana i tri punkta dežurstva u Klanjcu, Mariji Bistrici i Pregradi, a oprema se i objedinjeni bolnički bolnički hitni prijam u Općoj bolnici Zabok.

– Svi će timovi biti mobilni i osposobljeni, a želim naglasiti da Zagorje dosad nije imalo Mrežu hitne medicinske pomoći i zato nitko neće ništa izgubiti, kao što se to moglo čuti, nego ćemo svi zajedno dobiti poboljšanu uslugu hitne medicinske pomoći.

Vidjeti u praksi

Tome u prilog ide i cijena od gotovo 21 milijun kuna godišnje, što je od sadašnjeg ugovorenog stanja 10,4 milijuna više. Dakle, gotovo sto posto više novca za, vjerujem, sto posto kvalitetniju hitnu – rekla je Borovčak. Na punktovima hitne pomoći bit će zaposleno 15 liječnika, 20 medicinskih tehničara, odnosno medicinskih sestara i 20 vozača, a deset će medicinskih sestara biti zaposleno u prijavno-dojavnom centru, primati pozive, koordinirati timove i ljudima na liniji davati savjete do dolaska tima.

– Tek kad sve proradi u praksi, moći ćemo vidjeti prednosti i nedostatke, koji će se, ako ih bude, uklanjati. Naša je procjena da će trebati pet godina da hitna u potpunosti profunkcionira kako bismo svi htjeli jer sada još nemamo osposobljene kadrove, prije svega liječnike, a onda i tehničare i vozače – zaključila je Borovčak. Za ovu mrežu svu papirologiju treba riješiti do 1. kolovoza, kako bi hitna pomoć proradila do kraja godine.

Komentara 2

DI
dilija
20:55 13.04.2011.

sad bumo jos vise umirali , samo sdp i hdz nek ostane

JV
juraj veselić
16:04 14.04.2011.

do sad su pacijenti sami z ambulanti domova zdravlja dolazili u OB Zabok,a od sad ih bu vozila hitna pomoć.nikakve koristi od toga osim kaj buju neki dobili posel (tehničari i sestre i šoferi).samo me zanima de buju tulike doktorof našli.je i to je dobre ,ak ih sanitet dopelja buju prije došli na red,jer bolnička hitna tak i tak zgleda kak ti obična hitna pri domu zdravlja,najmanje je bolesnikof kaj spadaju tam h bolnicu.u stvari najbolje bi bilo da te peneze daju OB Zabok, tak delaju njihov posel i sad 24 sata

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije