Njemačka i ostale članice EU moraju se pripremiti za slučaj da Rusija potpuno prekine isporuke plina plinovodom Sjeverni tok 1, rekao je danas njemački vicepremijer i ministar energetike Robert Habeck nakon što je kroz plinovod Sjeverni tok 1 ponovno počeo teći ruski plin.
Ministar je to rekao samo nekoliko sati nakon što je plin potekao Sjevernim tokom 1 na oko 40% maksimalnog kapaciteta tog ključnog plinovoda.
- Ne možemo se osloniti na Gazprom - rekao je Habeck.
- 40 posto nije dovoljno za zimu koja dolazi. Rusija koristi plin kako bi ucjenjivala Europu i Njemačku - dodao je.
Danas je, podsjetimo, počeo teći plin najvećim plinovodom između Rusije i Njemačke nakon desetodnevnog prekida. Europa je nervozno iščekivala ponovno pokretanje plinovoda Sjeverni tok 1 nakon godišnjeg održavanja, a vlade su se pripremale za moguća daljnja smanjenja opskrbe usred gospodarskog sukoba s Kremljom oko rata u Ukrajini.
Ruski državni energetski div Gazprom smanjio je dotok u Njemačku preko plinovoda Sjeverni tok 1 na oko 40 posto kapaciteta posljednjih tjedana, okrivljujući nepostojanje Siemensove plinske turbine koja je bila na popravku u Kanadi. Popravljena turbina je na putu za Rusiju i očekuje se da će stići najranije u nedjelju. Ruski predsjednik Vladimir Putin inzistirao je ovog tjedna da će Gazprom ispuniti sve svoje obveze isporuke.
- Gazprom je ispunio, ispunjava i ispunit će svoje obveze u cijelosti - rekao je ovog tjedna Putin novinarima u Teheranu nakon razgovora s čelnicima Irana i Turske. Međutim, upozorio je da bi još jedna plinska turbina trebala biti poslana na održavanje krajem ovog mjeseca i da bi tokovi energije mogli bi pasti na 20 posto kapaciteta od sljedećeg tjedna.
Otkako je Putin poslao snage u Ukrajinu 24. veljače, a Zapad je odgovorio sankcijama protiv Moskve, Rusija je počela smanjivati svoje isporuke plina kako bi spriječila zemlje EU-a da napune skladišta plina. Gazprom je već za pad isporuke plina Europi okrivio "višu silu", rekla su dva glavna njemačka kupca ovaj tjedan, pojačavši strahove od daljnjih prekida. Viša sila je zakonski pojam koji omogućuje tvrtkama da se oslobode ugovornih obveza u svjetlu okolnosti koje su izvan njihove kontrole.
Njemačka vlada odbacila je to Gazpromovo objašnjenje. Međutim, Berlin priznaje da bi bio uglavnom nemoćan osporiti tvrdnju o višoj sili i očekivati da će mu Rusija isplatiti odštetu.
U srijedu su njemačke rezerve plina prema službenim procjenama bile oko 65 posto. Stručnjaci kažu da bi to ostavilo Njemačku kritično izloženom ako se opskrba putem Sjevernog toka 1 ne nastavi prije povratka hladnog vremena.
Europska komisija u srijedu je pozvala zemlje EU-a da smanje svoju potražnju za prirodnim plinom za 15 posto u nadolazećim mjesecima. "Rusija nas ucjenjuje", rekla je novinarima predsjednica Komisije Ursula von der Leyen, bivša njemačka ministrica obrane. "Rusija koristi energiju kao oružje i stoga, u svakom slučaju, bilo da se radi o djelomičnom prekidu dostave ruskog plina ili potpunom prekidu... Europa mora biti spremna."
Zanimljivo Nijemci nametnuli sankcije Rusima i žale se što oni uzvraćaju.