Čelnik njemačke federalne mrežne agencije Klaus Mueller najavio je kako Njemačka, u slučaju potpunog prekida opskrbe ruskim plinom, ima zalihe do kasnog ljeta ili rane jeseni.
- Postoje tri parametra koja mogu spriječiti krizu s plinom - ako uspijemo smanjiti potrošnju, ako uspijemo dobiti više plina te ako uspijemo napuniti spremnike - objasnio je to u intervjuu za njemački list Zeit.
Pozvao je građane da samoinicijativno smanje potrošnju plina jer bi se inače u skorije vrijeme mogla uvesti ograničenja.
- Privatna potrošnja je još uvijek previsoka, no kriza se još u ne održava na taj sektor - kazao je.
Razmatraju se i nekonvencionalni koraci za uštedu plina, a na meti bi prve mogle biti saune i veliki jednosobni stanovi.
- Mislim da stalno grijanje sauni i jednosobnih stanova u budućnosti ne bi bilo opravdano - kazao je.
Podsjetimo, u Njemačkoj trenutno vlada medijski pritisak na Vladu da uvede embargo na rusku naftu i plin. Kako je objasnio dopisnik Večernjeg lista Tomislav Krasnec, Vlada ipak stoji sa strane i ne donosi ishitrene odluke, a kancelar Olaf Scholz tome se nedavno protivio kazavši da bi Njemačku zbog takve odluke mogla zahvatiti duboka recesija s ogromnim gubitkom radnih mjesta.
S druge strane, čelnik Čelnik njemačkog kemijskog giganta BASF-a upozorio je da najvećem europskom gospodarstvu prijeti kriza bez presedana ako u potpunosti prekine trgovinu s Rusijom ili zabrani uvoz ruskog plina i nafte.
Situaciju iz minute u minutu možete pratiti OVDJE.
>> VIDEO Rusi tvrde: Uništili smo četiri proturaketna sustava S-300; Zelenski: Spremni smo za njihove akcije. Odgovorit ćemo
Za bilo kakav mirovni dogovor između Ukrajine i Rusije, Ukrajinci traže jamce njihove sigurnosti. Tko će jamčiti da nakon potpisanog mira Rusija neće opet napasti Ukrajinu? Svoja jamstva koja su dali Ukrajini 1994. g. su pogazili. Rusima se ne može ništa vjerovati. Mogu i bez sankcija zatvoriti plin Europi. A što ćete onda? Robusna ukrajinska vojska, opremljena modernim zapadnim oružjem, ponudila bi Kijevu najjače jamstvo da bi se mogao obraniti od budućeg ruskog oružanog napada. Rusi će i tada nastaviti razmišljati i planirati otimanje ukrajinskog teritorija, ali se možda neće usuditi napasti.