Njemačke vlasti zadovoljno trljaju ruke. Nakon nekoliko godina optužbi na račun useljeničke politike njemačke kancelarke Angele Merkel koje su dolazile i s ljevice i s desnice, Federalna agencija za zapošljavanje objavila je jučer izvješće o zapošljavanju izbjeglica i migranata na njemačkom tržištu rada.
I ne samo da su brojke o zaposlenim migrantima dosegle visokih 300 tisuća, njemački političari najviše se vesele pozitivnom trendu.
Mladi imaju perspektivu
Prema tom izvještaju, više je od 300 tisuća imigranata iz Pakistana, Nigerije, Irana, Eritreje, Afganistana, Iraka, Somalije i Sirije koji su u Njemačku došli u valu milijun migranata u ljeto 2015., u svibnju ove godine bilo je zaposleno. To znači da je u odnosu na 2017. taj broj veći za 50-ak posto, odnosno radi oko 100 tisuća migranata više nego prije 12 mjeseci.
– Dobro napredujemo – rekao je šef agencije za zapošljavanje Detlef Scheele.
Ne samo to, nego od tih 306.574 zaposlenih, njih 238 tisuća radi na poslovima sa socijalnim osiguranjem.
– Brojke su dobre s obzirom na to da ljudi dolaze zbog humanitarnih razloga, a ne da bi ovdje tražili posao – dodao je Scheele.
Oko 187 tisuća izbjeglica registrirano je kao nezaposleno, a 480 tisuća njih trenutačno je u procesu integracije i učenja njemačkog jezika koji bi im pomogao u snalaženju na tržištu rada, a oni su također u agenciji za zapošljavanje registrirani kao tražitelji posla.
Brojke svjedoče da integracija u tu zemlju, pogotovo na području tržišta rada, sve bolje funkcionira. Više od 28 tisuća mladih izbjeglica počelo je učiti neki od zanata.
– Oduvijek smo govorili da mladi i adolescenti koji su ušli u Njemačku imaju bolju perspektivu na tržištu rada – pojasnio je Scheele.
Njemačka se posljednjih godina suočava s migrantskim pitanjima kao najvažnijim u svojoj javnosti, a jedno je takvo, vezano za tretiranje na granici tražitelja azila koji su već registrirani u drugim zemljama članicama u Europskoj uniji, u lipnju ove godine gotovo srušilo vladu.
“Iracionalna dinamika”
Dosad su zbog politike prema imigrantima tamošnju vladu napadali desničari iz Alternative za Njemačku (AfD) i pokreta Pegida, no nedavno je i na ljevici ustrojen novi nacionalistički pokret “Ustanite!” koji je skrenuo na desničarsko polje protiveći se otvorenim granicama.
Politički analitičar Davor Gjenero optimističan je zbog sve većeg zapošljavanja imigranata, no nije siguran da će taj optimizam prevladati u cijeloj njemačkoj političkoj areni u kojoj na istoku zemlje drukčije gledaju na to pitanje nego na zapadu.
– Ako racionalno razmišljate, ove vas brojke ohrabre, no kada u nekom društvu prevladava iracionalna socijalna dinamika, racionalni argumenti padaju u vodu – kaže Gjenero te dodaje da postoje strukturne razlike u razvijenosti, zaposlenosti i radnoj etici između područja bivšeg DDR-a i nekadašnje Zapadne Njemačke. One stvaraju unutarnju podjelu društva pa ono ne promatra ta pitanja svuda jednako.
– A nemojmo se zavaravati, predrasude prema migrantima ne postoje samo na krajevima političkog spektra, već i među onima koje nazivamo centrističkim akterima – zaključuje analitičar Gjenero.
Kriminal u padu, a građani se nikada nisu osjećali nesigurnije
Prije otprilike dva mjeseca, američki predsjednik Donald Trump napisao je na Twitteru da se njemački građani okreću protiv svoje vlade zbog pogrešne migrantske politike koja je povećala stope kriminala u toj zemlji.
No, brojke su govorile nešto sasvim drugo.
U 2017. u Njemačkoj je zabilježeno 5,76 milijuna kršenja zakona, što znači da se radi o najmanjoj razini toga u posljednjih 30 godina. Također, kriminal stranaca pao je za 23 posto u odnosu na godinu prije. Ideološko gledanje na imigrantska pitanja stvorilo je od Europe mjesto straha u kojem ima sve manje racionalnih tonova.
Migranti u Bihaću
Znaci najveci broj se zaposlio na socijalnim programima za drzavu, a minimalan broj u realnom sektoru. Prevedeno, najveci broj je zaposlila drzava kako bi radili izmisljene poslove i tako Merkelici i njenoj katastrofalnoj politici popravili image.