izvještaj Ujedinjenih naroda

Njihov položaj sada je još gori: Polovica žena u zemljama u razvoju ne odlučuje o svom tijelu

SENEGAL-FOOD AID-COVID-19
/XINHUA/PIXSELL
14.04.2021.
u 07:57

Žene subsaharske Afrike, južne i središnje Azije imaju najmanje kontrole nad svojim tijelima, primjerice u odlukama o stupanju u spolni odnos ili pristupu seksualnim zdravstvenim uslugama bez odobrenja muških rođaka ili partnera, piše UNFPA

Samo polovica žena u zemljama u razvoju ima kontrolu nad svojim tijelom – odlukama o spolnom odnosu, zdravstvenoj njezi i kontracepciji, pokazao je u srijedu izvještaj Ujedinjenih naroda. U tom dokumentu stoji kako je ženama i djevojkama zabranjen pristup kontracepciji ili pobačaju, na njima se provodi obrezivanje ili provjere nevinosti te moraju ući u brak kao djeca, prenosi zaklada Thomson Reuters. 

„Pravo na autonomiju nad svojim tijelima znači pravo na izbor bez straha od nasilja ili toga da netko drugi odlučuje o nama“, rekla je Natalia Kanem, čelnica UN-ove agencije za seksualno i reproduktivno zdravlje (UNFPA). 

Žene subsaharske Afrike, južne i središnje Azije imaju najmanje kontrole nad svojim tijelima, primjerice u odlukama o stupanju u spolni odnos ili pristupu seksualnim zdravstvenim uslugama bez odobrenja muških rođaka ili partnera, piše UNFPA. 

U zemljama poput Malija, Nigera i Senegala samo 10 posto žena ima „tjelesnu autonomiju“, stoji u izvještaju koji je analizirao nekoliko setova podataka o rodnoj ravnopravnosti, seksualnom zdravlju i pristupu kontracepciji u 57 država. 

Kanem je istaknula kako društveni tabui o seksu te patrijarhat sprječavaju žene i djevojke da iskažu svoje mišljenje jer muškarci imaju prevlast u odlukama. 

Rodna nejednakost je najpodmuklija i prožimajuća zapreka tjelesnoj autonomiji. Ona kreće od kolijevke“, kazala je Kanem, pedijatrica i epidemiologinja koja je dodala da je situacija pogoršana pandemijom koronavirusa.  

„Što je prije bilo teško sad je još gore zbog pandemije covida-19 koja je rezultirala povećanjem seksualnog nasilja, većim brojem neželjenih trudnoća i novim preprekama pristupu zdravstvenim uslugama, uz gubitke poslova i obrazovanja“. 

UNFPA je prošli travanj objavila da bi globalne mjere općeg zatvaranja mogle dovesti do 20 posto više obiteljskog nasilja jer će žrtve biti zatočene sa svojim zlostavljačima.  Istraživači su prognozirali i da će u narednom desetljeću biti 13 milijuna dječjih brakova više, kao i još 2 milijuna slučajeva ženskog obrezivanja jer će pandemija sputati svjetske inicijative protiv tih praksi. 

Sve veće siromaštvo zbog globalne recesije primorat će i sve više obitelji da ranije udaju svoje kćeri, tvrdi UNFPA.  Usprkos takvim pogoršanjima, izvještaj Svjetske banke objavljen u veljači pokazao je da je 27 država prošle godine reformiralo svoje zakone kako bi žene imale veću ekonomsku jednakost s muškarcima. 

Ključne riječi

Komentara 5

HA
Hard
08:44 14.04.2021.

Pa sisavac Nadam se da ces se ti i tvoji preseliti u mali, s arabiju, niger....i da ces tada napisati komentar

SI
sisavac
08:20 14.04.2021.

a u kojoj to zemlji muškarci odlučuju o svojem tijelu? o stupanju u spolne odnose?! u razvijenim zemljama tek kad žena dozvoli!! o našim tijelima, u bilo kojoj državi ovog svijeta, ne odlučuje osoba, već sustav, bilo da je to famozna država ili neka religijska institucija. nazovite kako to god želite, al svaka zemlja ima svoj sustav, i ni jedan vam ne daje slobodu raspolaganja tijelom. na zapadu spuštaju dobnu granicu za nazovi slobodno stupanje u spolne odnose... dal se to nešto bitno razlikuje od 'nerazvijenog' svijeta, u kojem se to prakticira jako dugo? zapad je tek prije 100-ak godina zabranio te stvari među 'djecom', sad se ponovno približava starim vrijednostima. i to nazivaju davanjem sve većih prava! jer i djeca su ljudi, ne... pa eto, razlike se smanjuju, samo jednu stranu gledamo kao pobjedu slobode, dok na drugu gledamo ko nešto nazadno.

IG
igorl
09:12 14.04.2021.

Eto - mjesto kamo mozemo poslati sve ekstremne feministice da pomognu.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije