OVOGODIŠNJA ODLUKA

Nobelova nagrada za mir: Dodijeljena priznanja bjeloruskom aktivistu i organizacijama iz Rusije i Ukrajine

Nobel Peace Prize
Foto: Steffen Trumpf/DPA
1/2
Autori: Vecernji.hr, Hina
07.10.2022.
u 11:35

Ove je godine bilo 343 tajnih nominacija, zbog čega su mediji prije proglađenja pisali da bi Nobelov odbor mogao i iznenaditi svojom odlukom

Bjeloruski borac za ljudska prava Ales Bijalijacki, ruska organizacija za ljudska prava Memorial i ukrajinska organizacija Centar za građanske slobode, dobitnici su ovogodišnje Nobelove nagrade za mir, objavio je u petak u Oslu Odbor za dodjelu te nagrade. 

- Ovogodišnji laureati predstavljaju civilno društvo u svojim zemljama. Dugi niz godina promoviraju pravo na kritiku vlasti i štite temeljna prava građana. Uložili su izuzetan trud u dokumentiranju ratnih zločina, kršenja ljudskih prava i zlouporabe ovlasti. Zajedno pokazuju važnost civilnog društva za mir i demokraciju - objavio je Odbor za dodjelu, prenosi The Guardian.

Nagrada Bijalijackom

Odbor za dodjelu objavio je nešto više od Bijalijackom, aktivistu koji je još uvijek u zatvoru:

''Bialiatski je bio jedan od pokretača demokratskog pokreta koji se pojavio u Bjelorusiji sredinom 1980-ih. Posvetio je svoj život promicanju demokracije i mirnog razvoja u svojoj domovini.

Utemeljio je organizaciju Viasna. 1996. Viasna se razvila u široku organizaciju za ljudska prava koja je dokumentirala i prosvjedovala protiv mučenja političkih zatvorenika od strane vlasti.

Vladine vlasti više su puta nastojale ušutkati Alesa Bialiatskog. Od 2020. još uvijek je u pritvoru bez suđenja. Unatoč ogromnim osobnim poteškoćama, gospodin Bialiatski nije popustio ni milimetra u svojoj borbi za ljudska prava i demokraciju u Bjelorusiji'' objavili su.

Ukrajinski Centar za građanske slobode

Očekivano, nagradu za mir dobila je i ukrajinska organizacija Centar za građanske slobode.

''Osnovan je u svrhu unapređenja ljudskih prava i demokracije u Ukrajini. Zauzeo je stav za jačanje ukrajinskog civilnog društva i pritisak na vlasti da Ukrajinu pretvore u punopravnu demokraciju.

Nakon ruske invazije na Ukrajinu u veljači 2022., centar se uključio u napore da identificira i dokumentira ruske ratne zločine protiv ukrajinskog stanovništva. Centar igra pionirsku ulogu u pozivanju krivaca na odgovornost za svoje zločine'', objavio je Odbor.

Ruski Memorial

Što se tiče ruske organizacije Memorial, Odbor je naveo kako se ''temelji na ideji da je suočavanje sa zločinima iz prošlosti ključno za sprječavanje novih''.

''Memorijal su osnovali su 1987. godine aktivisti za ljudska prava u bivšem Sovjetskom Savezu koji su željeli osigurati da žrtve ugnjetavanja komunističkog režima nikada ne budu zaboravljene. Organizacija također stoji na čelu napora u borbi protiv militarizma i promicanju ljudskih prava i vladavine temeljene na vladavini zakona.

Tijekom čečenskih ratova, Memorial je prikupljao i provjeravao informacije o zlostavljanjima i ratnim zločinima koje su nad stanovništvom počinile ruske i proruske snage. Zbog ovog rada 2009. godine ubijena je voditeljica podružnice Memoriala u Čečeniji, Natalia Estemirova'', napisali su.

Čelnica peteročlanog Odobra Berit Reiss-Andersen u govoru je poručila kako ove nagrade, unatoč njegovom rođendanu, nisu poruka Vladimiru Putinu.

- Ova nagrada se ne obraća predsjedniku Putinu niti u bilo kojem drugom smislu – osim što njegova vlada, kao i vlada u Bjelorusiji, predstavlja autoritarnu vladu koja potiskuje aktiviste za ljudska prava. A pozornost koju je Putin privukao na sebe, a koja je relevantna u ovom kontekstu, način je na koji se potiskuju civilno društvo i zagovornici ljudskih prava. I to je ono što želimo riješiti ovom nagradom. I uvijek nagrađujemo za nešto i za nekoga, a ne protiv bilo koga'', kazala je. 

Ove je godine bilo 343 tajnih nominacija, zbog čega su mediji prije proglađenja pisali da bi Nobelov odbor mogao i iznenaditi svojom odlukom.

>> VIDEO Ukrajinci su objavili preporuke što učiniti u slučaju nuklearnog napada: Kada koristiti jod, gdje se skloniti...

 

Ključne riječi

Komentara 7

RI
Ringo
11:36 07.10.2022.

Nakon dodjele nagrade Baracku Obami ova nagrada je kompromitirana. Čista politika

Avatar Bud Humski
Bud Humski
12:22 07.10.2022.

Bas kao i mediji, i ova Nobelova nagrada 'za mir' je postala samo jos jedno sredstvo globalisticke oligarhije za promicanje njihovih ideja i namjera. Mogli su je dodijeliti i ubojicama kceri Aleksandera Dugina, ni to me ne bi iznenadilo...

Avatar nekakav
nekakav
12:25 07.10.2022.

otkad pa je to nobelova nagrada za mir nešto vrijednog, otkad to ta nagrada nije politički motivirana i usmjeravana, diktirana? barack obama ju je isto dobio, na temelju obećanja kao budući predsjednik, da bi u 8 godina mandata potpisao više naloga za ubojstva dronovima i naložio napade na ljude, države, organizacije, bez ikakve sudske presude, postupka, od bilo kojeg drugog političara. zato me u biti razočarao ovaj izbor, po takvome, putin ne bi smio uopće ni imati konkurenta, kad bi se poštivali kriteriji koje su si uzeli za obaminu nominaciju i nagradu. zato, s tom nagradom na zahod, nije vrijedna nešto. u znanosti ajd, mad i tu vidimo da iza svake nagrade stoje kinezi, u bilo kojem obliku, origigi ili kao migranti na zapadu.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije