DVOSTRUKA DODJELA

Nobelovu nagradu za književnost dobili su Peter Handke i Olga Tokarczuk

Olga Tokarčuk i Peter Handke
Foto: nobelprize.org
1/3
10.10.2019.
u 13:18

Nobelova nagrada za književnost za 2018. godinu pripala je poljskoj autorici Olgi Tokarczuk za djelo Imagination, dok je austrijski autor Peter Handke dobio Nagradu za 2019. godinu zbog velikog dopirnosa lingvistici.

Nakon prošlogodišnjeg skandala prvi put u povijesti nije dodjeljena Nobelova nagrada za književnost pa su stoga ove godine dodijeljene čak dvije. 

Nobelova nagrada za književnost za 2018. godinu pripala je poljskoj autorici Olgi Tokarczuk za 'narativnu imaginaciju koja enciklopedijskom strašću predstavlja prelaženje granica kao oblik života' dok je austrijski autor Peter Handke dobio Nagradu za 2019. godinu za 'utjecajan rad koji lingvističkom inventivnošću istraživao periferiju i specifičnost ljudskoga iskustva'.

Odluku o dodjeli nagrade donio je prošireni odbor u kojemu su bila četiri člana Akademije i pet vanjskih stručnjaka.

Laureatkinja za književnost 2018. Olga Tokarczuk rođena je 1962. u Sulechouvu u Poljskoj, a danas živi u Wroclawu. Debitirala je 1993. godine kao autorica SF knjige  „Podróz ludzi Księgi“ („Putovanje ljudi iz knjige“).

Pravi iskorak Olge Tokarczuk dogodio se s trećim romanom "Prawiek i inne czasy" (Prawiek i druga vremena) 1996.godine, a roman je izvrstan primjer nove poljske književnosti nakon 1989. godine.

Svoje romane gradi u napetosti između kulturnih suprotnosti; prirodi nasuprot kulturi, razuma protiv ludila, muškog naspram ženskog  te domom protiv otuđenosti.

Peter Handke rođen je 1942. godine u selu Griffen na jugu Austrije. Debitantski roman dobitnika Nobelove nagrade Petera Handkea „Die Hornissen“ objavljen 1966. zajedno sa dramom „Publikumsbeschimpfung“ („Udaranje publike“, 1969.) zasigurno je ostavio svoj trag na književnoj sceni.

Više od pedeset godina kasnije, producirajući veliki broj djela u različitim žanrovima, Peter Handke etablirao se kao jedan od najutjecajnijih pisaca u Europi nakon Drugog svjetskog rata. 

Sutra će se dodijeliti Nobelova nagrada za mir.

Podsjetimo, prošle je godine švedska književnica Lotta Lotass napustila Akademiju te raskinula članstvo koje je inače doživotno, a isto su učinili i Sara Stridberg, Klas Ostergren i Kerstin Ekman. Razlog tome je duboka podjela zbog skandala oko seksualnog zlostavljanja. Jean-Claudea Arnaulta, supruga pjesnikinje Katarine Frostenson koja je članica odbora za dodjelu Nobela za književnost, 18 je žena optužilo za za seksualno napastovanje, što on negira. Frostenson je, pak, prekršila pravila o sukobu interesa jer nije objavila da je suvlasnica jedne kulturne institucije koju je sufinancirala Švedska akademija.

Ključne riječi

Komentara 1

Avatar TheJack
TheJack
19:26 10.10.2019.

Sto je ovo?? Nema komentara? Gdje ces bolju temu od Nobela covjeku koji je podrzavao "omiljene 'rvatske likove" za dnevno dozu lijecenja kompleksa!? Da i oni kazu koju rijec svedskim akademicima. Ah, da .... pa prvo valja razumjeti tekst, pa komentirati, a mnogi je zamki, te nitko ne zeli biti ismijan.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije