Epidemija nove droge hara Rusijom, a najranjivija skupina su žene koje se, nakon što se navuku, podaju prostituciji kako bi prikupile novac, piše Daily Beast.
O drogi koju u Rusiji nazivaju "sol", a u SAD-u "sol za kupanje" ili "psihoaktivna sol za kupanje" mediji u Americi su pisali kroz seriju senzacionalističkih članaka u kojima su objašnjavali da je "dizajnirana" kako bi se "zaobišle" legalne zabrane. U SAD-u je bila prodavana preko interneta i u trgovinama s kućnim potrepštinama, iako je njezin glavni sastojak MDPV, odnosno psihoaktivna tvar mefedron, ilegalan od 2010. godine.
Opasnija i jeftinija od heroina
Konzumiranje te supstance izaziva uzbuđenje, halucinacije, psihozu, suicidalne misli i srčani udar. Nova droga može se progutati, pušiti ili ušmrkavati, ali najjači udar, kao i kod drugih droga, ima ubrizgavanjem iglom u venu. Posebno je zabrinjavajuće jer je "sol" opasnija i jeftinija od heroina.
U Rusiji gotovo milijun konzumenata "soli" su i žrtve epidemije HIV odnosno AIDS-a. Iako tu drogu uzimaju sve generacije i muškarci, statistike pokazuju da su žene posebno ranjive na nju. Daily Beast je razgovarao s pet konzumentica "soli" iz grada Irkutska te su sve priznale da su zaražene HIV-om i hepatitisom C.
Za drogu zarađuju prostitucijom
U tom gradu mnoge žene ovisnice o "soli" kruže oko gradske tržnice. Kako bi kupile dozu, koja stoji manje od 10 dolara, neke zarađuju prostitucijom ili dilanjem droge. Zbog raširenog korištenja te droge, popularna "narodna" uzrečica u Irkutsku postala je rečenica: 'U Sibiru ima soli koliko i snijega".
"Sol" snažno utječe na zdravlje žene, ometa menstrualni ciklus, prestaju jesti i dovodi do dramatičnog gubitka težine. Ovisnici i njihova obitelj i prijatelji često ne shvaćaju koliko je težak njihov problem. Ovogodišnjih 46 posto svih novozaraženih HIV-om u Rusiji povezano je sa zlouporabom droga i taj podatak najbolje govori o epidemiji s kojom se Rusija zasad ne uspijeva boriti.
radi ovisnosti se odaju prostituciji, a ne radi toga što je jako fina! pišite o mladim engleskinjama što sve rade za novac, kolko maloljetnicama u engleskoj je trudno, jer im država onda osigurava smještaj i kojekakve beneficije. a očevi djece su mahom tamnoputi, obrezani. radi ovisnosti svaki ovisnik radi ono što inače ne bi, krade, ubija, prostituira se. to je bolest, a liječi se uklanjanjem bolesnika i dilera.