BORBA S RADIJACIJOM

Nuklearku Fukushima radnici čiste za 800 kuna dan, rade po 90 minuta

fukushima, japan (1)
AFP/PIXSELL
16.07.2011.
u 21:17

Fizički radnici rade prljave poslove i izlažu se visokim dozama radijacije kako bi zaradili više novca. Iz raznih dijelova Japana doselilo se 2000 fizičkih radnika

U japanskom gradiću Iwaki Yumoto doselilo se oko 2000 fizičkih radnika iz raznih dijelova zemlje. Oni na temelju kratkoročnog ugovora rade za 50 kilometara udaljenu nuklearnu elektranu Fukushima.

Za 800 kuna na dan rade najprljavije poslove čišćenja elektrane kako bi je doveli u red. Nuklearka je teško stradala nakon tsunamija u ožujku. Radijacija je iscurila u more i u okoliš, a ozračila je desetke inženjera i djelatnika elektrane. S maskama i zaštitnim odijelima, radnici unatoč opasnosti koja nije minula pokušavaju ukloniti radioaktivne ruševine i krhotine.

Rade najviše 90 minuta na dan. Većina suspreže strah od posljedica radijacije, jer zarađuju novac za svoje obitelji. Svakoga dana na kraju smjene mjere koliko su se ozračili. Ako im dozimetar pokaže više od dopuštenih 40 miliseverta na godinu, moraju dati otkaz.

Komentara 12

UN
unbekant
22:42 16.07.2011.

ali ipak ljudi rade,i svoju drzavu uredjuj,i po cjenu vlastitog zivota,jer to nisu Hrvati,Bosanci,Srbi,C-gorici,i ostali balkanci,jer nasi balkanci da su normalni,nebi placali da neki tamo crnci,rusi,amerikanci,razminirivaju nasa miska podrucja,nego bih mi sami to ocistili,ali lijepo je sjediti u hladovini u kukati,kako se nema,i piti zujo-ozujsku.......i pricati kao su ovi marljvi Japanci u opsanosti..

MR
mraf
22:56 16.07.2011.

\"Radijacija je iscurila u more i u okoliš\" ********************************************* Upotrijebiti rijec \"radijacija\", vrlo je nezahvalno, a posebno nezahvalno je tvrditi kako \"radijacija curi\". Puno zahvalniji je naziv radioaktivnost ili radioaktivno zracenje. Radioaktivnost ili radioaktivno zracenje ne moze \"iscuriti\". Iscuriti mozeze samo tekucina zagadjena radioaktivnim tvarima. U tom slucaju govori se o kontaminaciji. Iz tog razloga bolje bi bilo reci: Pri hladjenju nuklearne elektrane Fukushima, velika kolicina kontaminirane vode iscurila je u more. Inace, 40 mSv rasporjedjeno na vrijeme od godine dana i nije toliko opasno za organizam. Vazno je da covjek nije izlozen velikoj kolicini radioaktivnog zracenja u kratkom vremenu. Za primjer, CT grudi = 10 mSv Primjeri iz prakse pokazuju kako je: - covjek ozracen s 1000 mSv za kratko vrijeme prebrodio krizu - kod primljene doze radioaktivnog zracenja od 5000 mSv smrtnost 50% - kod primljene doze radioaktivnog zracenja od 7000 mSv smrtnost 100% Naravno, uvijek postoji mogucnost obolijevanja od raka, cak i kada se radi o sasvim malim dozama zracenja (sunce, zracenje iz zemlje itd.).

OB
-obrisani-
21:35 16.07.2011.

evo posla za primjedbu, ako tko ima njegov broj neka mu hitno javi nije posa baš uživancija ko kanalizacija u pakistanu, ali plaća je zato odlična

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije