Rusija je oštro kritizirala Međunarodni kazneni sud u Haagu zbog oslobađajuće presude hrvatskim generalima Gotovini i Markaču i vođi Oslobodilačke vojske Kosova Ramushu Haradinaju, opisujući sud kao neučinkovit, javlja Reuters.
Ruski ambasador pri UN-u Vitalij Čurkin jasno je dao do znanja da je Moskva, inače čvrst saveznik Srbije, ogorčena takvim odlukama.
– U svom radu ICTY ne pokazuje ni pravednost ni učinkovitost – kazao je ruski ambasador pri UN-u i dodao da je Rusija iznenađena kako je nemarno s tri glasa prema dva poništena presuda generalima.
– Kao rezultat toga ostaje otvoreno pitanje tko je kriv za stotine ubijenih i preko četvrtine milijuna prognanih Srba. Pravda nije zadovoljena – kazao je Čurkin na sastanku Vijeća sigurnosti UN-a o radu Haaškog suda.
Njemački ambasador pri UN-u Peter Wittig pohvalio je sud zbog poštovanja ''najviših standarda pravde''.
– Iako prepoznajemo da su neke od nedavnih presuda ICTY-ja dočekane snažnim emocijama, pozivamo sve da se odgovorno ponašaju – kazao je Wittig.
U Meronovu izvještaju o Haaškom sudu nema ni spomena Hrvatske
Predsjednik Međunarodnog suda za zločine počinjene na području bivše Jugoslavije Theodor Meron u srijedu poslijepodne u New Yorku je podnio redovito polugodišnje izvješće Vijeću sigurnosti Ujedinjenih naroda. Naglasio je da je završen haaški sudski proces hrvatskim generalima Gotovini i Markaču 16. studenoga i zapovjedniku Oslobodilačke vojske Kosova Ramushu Haradinaju 29. studenoga. O Hrvatskoj više nije ni jednu riječ spomenuo.
Meron je izabran za predsjednika Haaškog suda 19. listopada 2011. i njegovo je izvješće bilo tehničke naravi jer je zatražio produženje mandata stalnih sudaca i najavio da Sud neće završiti s radom do kraja 2014. godine jer će procesi Karadžiću, Hadžiću, Mladiću i drugima potrajati vjerojatno do 2016. godine. Glavni tužitelj Haaškog suda Serge Brammertz u svom je polugodišnjem izvješću Vijeću sigurnosti bio kratak i poručio je da njegov ured uspješno surađuje s Hrvatskom, Srbijom i BiH. Brammertz nije kritizirao Srbiju iako su ga njeni čelnici žestoko napali nakon oslobađajuće presude hrvatskim generalima te su spominjali i prekid suradnje s Haagom.
Beograd je na East River poslao Aleksandra Vučića, prvog potpredsjednika vlade Srbije, što je politička poruka Vijeću sigurnosti zbog njihova nezadovoljstva presudama hrvatskim generalima. Na kraju obraćanja Vijeću sigurnosti u New Yorku rekao je da "ima reakcija na presude Gotovini, Markaču i Haradinaju". Brammertz je podsjetio da je tijekom sudskih procesa utvrđeno da je bilo zločina te očekuje od nacionalnih sudova da procesuiraju počinitelje.
– Žrtve zaslužuju pravdu i moj će ured pomoći nacionalnim sudovima – poručio je glavni tužitelj Haaškog suda.
I prethodno Brammertzovo izvješće, u lipnju ove godine, bilo je potpuno pozitivno za Hrvatsku, ali ovo prosinačko je "povijesno" jer Hrvatska nema više ni jednog građanina u haaškom pritvoru, a generali Gotovina i Markač slobodni su građani.
>> Kosovska i albanska vlada traže istragu protiv Carle del Ponte
Haški sud se i definitvno samoubio kao sud. Ovim presudama on kao da je rekao da više neće ni pokušavati da glumi nekakav nepristrasni sud. Vi ga možete i dalje lažno predstavljati kao nekakav sud samo ću vas podsetiti da ste masovno, još pre mesec dana, tvrdili da to nije sud. Sad odjednom jeste.