Petu godinu za redom splitska Inicijativa ‘Život s limfedemom’ obilježava Svjetski dan limfedema 6. ožujka želeći senzibilizirati javnost i struku o ovoj bolesti. Limfedem nije smrtonosna bolest, no nije izlječiva, riječ je o zastoju limfnog sustava zbog različitih uzroka.
- S limfedemom se može kvalitetno živjeti uz stalnu terapiju i odgovarajuću zdravstvenu skrb, no mi pacijenti nemamo dovoljnu skrb. - ističu predstavnice Inicijative Ojdana Koharević i Katija Bajrić. Teško stanje u zdravstvu, nedostatak stručnih kadrova odražava se i na liječenje oboljelih od limfedema jer bolnicama kronično nedostaju fizioterapeuti i limfoterapeuti koji provode limfne drenaže jedinu terapiju koja ovim pacijentima spašava život.
Kompletna dekongestivna terapija uključuje bandažiranje i limfnu drenažu, no zbog manjka fizioterapeuta terapije su skraćene, uglavnom se provode bez bandažiranja kompresivnim zavojima, već se rade samo lifmne drenaže. Problem su i preduge liste čekanja jer prednost imaju onkološki bolesnici, pa su ostali predugo na popisu za terapiju.
Tako se događa da pacijent pravo na limfnu drenažu ostvari jednom godišnje, a u preostalo vrijeme mora plaćati preskupe terapije u privatnim klinikama.
POVEZANI ČLANCI:
- Ne želimo biti na margini zdravstvenog sustava, želimo da se čuje za nas jer mi od svoga cilja, kvalitetnog života s limfedemom, ne odustajemo - poručuju iz splitske Inicijative. Predstavnice Inicijative te Gordanu Miloš, predsjednicu Lige za borbu protiv raka Makarske rivijere primio je splitsko dalmatinski župan Blaženko Boban.