Polaganjem vijenaca podno spomen obilježja i prigodnim programom danas je u Borovu Selu, nedaleko od Vukovara, obilježena 33 obljetnica stradanja 12 hrvatskih redarstvenika. Toga 2. svibnja 1991. godine u Borovu Selu ubijeni su Stipan Bošnjak, Luka Crnković, Josip Culej, Mladen Čatić, Janko Čović, Zoran Grašić, Antun Grbavac, Željko Hrala, Zdenko Perica, Marinko Petrušić, Mladen Šarić i Ivica Vučić. Najstariji je od njih imao je 36, a najmlađi 20 godina.
Oni su ubijeni iz zasjede kada su došli u Borovo Selo osloboditi dvojicu hrvatskih redarstvenika koji su dan prije zarobljeni od strane srpskih paravojnih formacija i držani u selu. Po riječima očevidaca na redarstvenike koji su u Borovo Selo došli iz Vinkovaca pucano je iz dvorišta, ulica, s krovova kuća... Kažu kako je zasjeda bila pripremljena unaprijed te da je pucnjava stala kada su u selo došli transporteri JNA koji su spriječili i veća stradanja.
- U toj akciji je ubijen moj brat Antun. Svakoga dana nosim ga u sebi, on je stalno sa mnom u mislima. Iz dana u dan na taj način živim. Međutim, treba znati i kako oni nisu ubijeni tu gdje se nalazi spomen obilježje nego ispred današnje zgrade Općine. Stoga mi nije jasno zašto tamo nije napravljeno spomen obilježje – rekao je Ivan Grbavac. Na upit kakav mu je bio brat kaže kako je bio prije svega Hrvat i domoljub te da je skončao kao hrvatski vitez. Ukazao je i kako nema kazni za odgovorne za ovaj zločin rekavši kako se o tome priča dan dva i opet zaboravi.
GALERIJA Obilježena 33. obljetnica stradavanja dvanaestorice hrvatskih redarstvenika
Ministar unutarnjih poslova Davor Božinović istakao je kako je zločin u Borovu Selu jedan od najpodmuklijih i najokrutnijih zločina u Domovinskom ratu koji je označio početak oružanih sukoba, odnosno agresiju na Hrvatsku.
- Hrvatski redarstvenici su na početku ratnih sukoba bili jedina organizirana snaga koja je pružala otpor agresorima. Stoga insistiramo da ovakvi događaji, koji su odredili budućnost hrvatske države, ne padnu u zaborav i da se uvijek prigodno i dostojanstveno obilježava stradanje poginulih za slobodu i neovisnost Hrvatske.
Gradonačelnik Vukovara Ivan Penava je rekao kako je na građanima Hrvatske danas graditi državu po mjeri ubijenih hrvatskih redarstvenika u Borovu Selu kao i svih drugih ubijenih i nestalih branitelja. Na upit o tome kako komentira da izostaju kazne odgovornima za ovaj zločin Penava je rekao kako je to i u kontekstu razgovora oko slaganja saborske većine i netom završenih parlamentarnih izbora.
- Ulaskom Domovinskog pokreta u vlast se mijenja mnogo stvari. Mijenja se i to da se više neće moći događati da ne krivci za masakr ne budu kažnjenu kao i to da i danas u Borovu Selu stoji mauzolej Vukašinu Šoškoćaninu koji je odgovoran za ovaj masakr – rekao je Penava.
Tužno, ali danas su druga vremena, danas su oni koji su bili u Bruxellesu i oni koji su bili u Borovu Selu prijatelji i zajedno rade za opće dobro.