Polaganjem vijenaca i molitvom kod spomenika u središtu sela jučer su mještani Berka obilježili 25 godina od okupacije i stradanja sela. Predsjednica Mjesnog odbora Berak Tatjana Penavić podsjetila je kako je obrana sela slomljena 2. rujna 1991. godine.
- Toga dana u selu su ubijene četiri osobe, ranjeno ih je 11, a u logore je odvedeno 16 mještana. Najveća stradanja zabilježena su nakon pada obrane. Tada je u selu ustrojen logor i zabilježila su se najveća stradanja, rekla je Penavić.
Ukupno su u Berku ubijena 44 mještana, a i danas, 25 godina poslije, na popisu nestalih nalazi se 10 mještana.
- Nitko za te zločine nije odgovarao i to je ono što nas boli. Preživjeli se i danas sjećaju tih dana kada su se premlaćivanja, silovanja i ubojstva događala na ulicama i po kućama, rekla je Penavić.
Okupljenima se obratio i ministar gospodarstva u tehničkoj Vladi RH Tomislav Panenić, inače i sam mještanin Berka, podsjetivši kako su Berčani tijekom proteklih godina bili aktivni u traženju istine i svojih najmilijih.
- Dolazili su ovdje razni ministri i obećavali ali do danas ništa nije riješeno. Tražili smo istinu, molili pa čak i organizirali prosvjede ali bez rezultata. Nažalost, za sve što se dogodilo u Berku nije odgovarala niti jedna osoba. U Vladi mora postojati konsenzus da se ti zločini rasvjetle i kazne, rekao je Panenić dodajući kako je ipak optimista i da se nada kako će proraditi savijest ljudi i u najmanju ruku reći gdje se nalaze grobnice nestalih.
Govoreći o razmjerama zločina u Berku Panenić je rekao kako je do Domovinskoga rata ovo selo brojalo oko 1000 stanovnika od kojih je njih preko 50 ubijeno. Danas u Berku živi oko 300 osoba.
>> Gotovina je smislio matiranje protivnika preko Dinare
Ovo je još jedan dokaz da je amnestja za velikosrpsku agresiju pogrešan put. Možda se zbog pritisaka i okolnosti tada to činilo dobrim riješenjem, ali danas je potpuno jasno da nije.