Na otoku Kornatu, mjestu najveće tragedija u povijesti hrvatskog vatrogastva, molitvom, misom zadušnicom i polaganjem vijenaca obilježena je deveta godišnjica pogibije 12 vatrogasaca iz Šibenika, Vodica i Tisnog.
Obitelji, poznanici, prijatelji, kolege vatrogasci i izaslanstva državnih čelnika okupili su se u kapelici sv. Florijana, koja je izgrađena podno mjesta tragedije kao memorijalna kapela za poginule vatrogasce.
Nakon mise i molitve, vijence su položili šibensko-kninski župan Goran Pauk kao izaslanik predsjednice Republike, saborski zastupnik Miro Bulj uime premijera Oreškovića, Marijan Kusić uime predsjednika Hrvatskog sabora Željka Reinera te izaslanstva Šibensko-kninske županije, gradova Šibenika i Vodica i općine Tisnoga te mnogobrojni predstavnici vatrogasne zajednice, obitelji i prijatelji poginulih vatrogasaca.
Kao i svake godine, obitelji vatrogasaca s tugom su dočekale godišnjicu, nezadovoljne i ogorčene ponajprije time što se do danas nisu rasvijetlile okolnosti u kojima su poginuli njihovi najmiliji 30. kolovoza 2007. Obitelji su ogorčene što se u postupku koji je vođen protiv bivšega vatrogasnog zapovjednika šibenske Javne vatrogasne postrojbe Dražena Slavice nije doznala istina, niti su se rasvijetlile okolnosti u kojima se dogodila ta tragedija.
Nakon kornatske tragedije podignuta je optužnica protiv Slavice, kojega je sud u Zadru u rujnu 2013. oslobodio krivnje za pogibiju vatrogasaca. Zbog proceduralnih pogrešaka Vrhovni sud je ukinuo tu oslobađajuću presudu i naložio ponovni postupak pred sudskim vijećem u Zadru, koji, kako je najavljeno, počinje 19. rujna.
Od ponovnog postupka članovi obitelji poginulih, kako su rekli danas, ne očekuju baš ništa jer će se ponoviti isti svjedoci i isti dokazi pa se ne bi trebalo pokazati ništa drukčije od onoga što je bilo na prvom suđenju.
Roditelji poginulih vatrogasaca kažu kako je im je iz godine u godinu sve teže hodočastiti na mjesto pogibije te kamenim suhozidnim križevima izgrađenima u čast poginulima. Mir bi, kažu, pronašli tek kad bi doznali istinu o pogibiji najbližih, no ni istina ne može ublažiti bol zbog njihova gubitka.
Glavni vatrogasni zapovjednik Slavko Tucaković, koji je danas bio na godišnjici kornatske tragedije, izjavio je novinarima da je stanje u vatrogastvu danas bolje nego u vrijeme te tragedije, koja je, kako je istaknuo, i utjecala na to da se poboljšaju uvjeti. Rekao je da se danas na požarišta više ne šalju maloljetnici, kao što je bio slučaj 2007. godine na Kornatu.
Jutros su se poginulih vatrogasaca prisjetili i njihove kolege iz šibenske Javne vatrogasne postrojbe, koji su položili vijence i zapalili svijeće pred spomen-obilježjem sv. Florijana i ispred Vatrogasnog doma.
U kornatskoj tragediji poginuli su Dino Klarić, Ivica Crvelin, Ivan Marinović, Marko Stančić, Gabriel Skočić, Hrvoje Strikoman, Tomislav Crvelin, Ante Crvelin, Josip Lučić, Karlo Ševerdija, Marinko Knežević i Ante Juričev Mikulin.
Vatrogasnu tragediju preživio je jedino pripadnik DVD-a iz Tisnoga Frane Lučić, koji se uspio oporaviti od teških ozljeda i opeklina.
Gledam ove slike praznog otoka. Koji je takav bio i prije 9 godina. Pa me zanima jel' će nam ikada reći što su vatrogasci trebali gasiti na tom otoku? Kuće? Stoku? Masline? Travu? Tko je vlasnik toga područja, na kojemm je prije 9 godina bez života ostala mladost iz Tisnog, Vodica i Šibenika?