Ravnateljstvo civilne zaštite objavilo je važnu uputu za sve donatore iz inozemstva. U cilju organizacije i koordinacije dostave humanitarne pomoći u Sisačko-moslavačku županiju, zamolili su organizatore da prije kretanja na put dostave potrebne podatke na e-mail occz@civilna-zastita.hr. Ti podaci potrebni su zbog organizacije prijelaza granice, oslobođenja od plaćanja cestarine te daljnje organizacije prihvata.
Podaci koji su potrebni su sljedeći:
- Ime i prezime vozača i drugih osoba koji dostavljaju (vozilima) humanitarnu pomoć
- Identifikacijski broj osobne isprave za vozača i druge osobe
- Registracijske oznaka vozila
- Navesti tipove vozila (navesti primjerice: šleper, kamion do 4 metra visine, kamion viši od 4 metravvisine, osobno vozilo, kombi vozilo)
- Naziv graničnog prijelaza na kojem se ulazi u Republiku Hrvatsku
- Datum i vrijeme dolaska na granični prijelaz
- Krajnje odredište humanitarne pomoći.
>> VIDEO Njemački vatrogasci donirali 110 tona opreme i namirnica
>> VIDEO U Petrinju i Sisak stigao novi konvoj s pomoći iz Austrije
>> VIDEO Iz Slovenije su poslali veliki broj kamiona i strojeva za pomoć teško stradalim područjima
>> VIDEO Iz Austrije stižu mobilne kućice za stanovnike Petrinje i Gline
‼ VAŽNO: u cilju organizacije i koordinacije dostave humanitarne pomoći RH (SMŽ) od strane pravnih i fizičkih osoba izvan Republike Hrvatske, molimo organizatore da prije kretanja na put dostave na e-mail: occz@civilna-zastita.hr sljedeće podatke: ↘️https://t.co/Z1pTCaAIg8
— Ravnateljstvo civilne zaštite MUP-RH (@RavnateljstvoCZ) January 3, 2021
Udruge civilnog društva imaju Statute u kojima piše čime se bave i ne bi se smjele baviti humanitarnom djelatnošću, ako im to tamo ne piše. Humanitarne udruge, one kojima u Statutima piše da se bave karitativnim poslovima, bi bilo najbolje ukinuti. Postoji Karitas i Crveni križ i oni se moraju maksimalno kontrolirati. Pojedinci i raznorazne udruge se nemaju što petljati u skupljanje pomoći, a kamoli u prikupljanje novaca, a čak se i to događa.