Nagodba ili porez

Od listopada nemilosrdna pravila za poduzeća koja su u dugovima

zakon o financijskom poslovanju (1)
Foto: Marko Lukunić/PIXSELL
1/3
18.06.2012.
u 14:51

Tvrtke koje su u dugovima po novom će zakonu imati 60 dana da se dogovore s vjerovnicima o predstečajnoj nagodbi

Ministar financija Slavko Linić uvest će novi, prema njegovim riječima, vrlo visoki porez na stečajnu imovinu kako bi prisilio odgovorne u tvrtkama da se nagode s vjerovnicima ili prodaju imovinu i podmire dugove. Želi, kaže, spriječiti da vlasnici izuzmu imovinu iz stečaja. Time će Linić nadograditi novi Zakon o financijskom poslovanju i predstečajnoj nagodbi koji će na snagu stupiti u listopadu, kojega je ministar financija predstavio s ministrom pravosuđa Orsatom Miljenićem. Tvrtke koje su u dugovima po novom će zakonu imati 60 dana da se dogovore s vjerovnicima o predstečajnoj nagodbi. Uspiju li, odnosno ako se s idejom nagodbe slože vjerovnici koji zajedeno “drže” više od 50 posto duga, dužnik predlaže predstečajnu nagodbu koja mora biti gotova u najviše 120 dana, a koju će odobriti Nagodbeno vijeće u roku osam dana od podnošenja zahtjeva. Predstečajnu nagodbu vodit će tročlano Nagodbeno vijeće u regionalnim podružnicama Fine i kad se dužnik i vjerovnici dogovore, dužnik će dokumentaciju odnijeti na Upravni sud koji će blagosloviti dogovor.

Primjer Vjesnika

Iznimno – kad je dug veći od pet milijuna kuna – predstečajni će postupak voditi nagodbeno vijeće u regionalnom centru u Zagrebu. Za trajanja nagodbe račun dužnika bit će odblokiran, a transakcije će kontrolirati Nagodbeno vijeće.

Ako se dužnik i vjerovnici ne dogovore u 60 dana ili predstečajna nagodba propadne, bit će pokrenut stečaj koji će se, kao i do sada, voditi na Trgovačkim sudovima. Ministar Linić rekao je da će tvrtke i radna mjesta pokušati spasiti tako da država, ali i banke, na ime duga uđu u kapital tvrtke čime će joj povećati kapitalnu vrijednost i omogućiti joj da se dalje zadužuje i bude likvidna. U slučajevima kada to bude moglo spasiti radna mjesta, država će tvrtkama otpisati dug.

Zbog mogućnosti ulaska u vlasničku strukturu tvrtke mijenjat će se i Zakon o preuzimanju dioničkih društava jer će se vjerovnici koji na taj način dođu do kontrolnog paketa 25 posto plus jedna dionica izuzeti od obveze objave poziva za preuzimanje društva, a Linić predviđa da će biti slučajeva u kojima će država tako doći do kontrolnih paketa. To bi moglo biti sporno za ulagače na tržištu kapitala jer su se dioničari već pobunili protiv iste odredbe koja od obaveze izuzima Opatiju u slučaju Liburnia Riviera Hotela.

– Treba izbjegavati upadanje u nesolventnost i fizičke osobe koje vode tvrtke moraju o tome voditi računa. Primjerice, direktor Vjesnika zna da tvrtka mora u stečaj, a ne želi ga pokrenuti. Treba li ga kazniti? – rekao je Linić poručujući da odgovorne osobe neće odgovarati za loše stanje u tvrtki već ako ništa ne učine da tvrtku i spase.

Ministar pravosuđa Orsat Miljenić kaže da će se menadžere “goniti” prekršajno u odvojenom postupku od stečaja tvrtke.

Rokovi plaćanja 30 dana

Čim Zakon stupi na snagu, svi dosadašnji ugovori o rokovima plaćanja neće vrijediti i bit će skraćeni na trideset dana. Privatnici će međusobno moći potpisati ugovore na najviše šezdeset dana, a kad je riječ o odnosu javnih tijela i privatnika, plaćanja u roku šezdeset dana mogu biti samo iznimka.

– Isto se odnosi i na zdravstveni sustav koji će svoje obveze morati platiti, što će dodatno opteretiti proračun. Trenutačno s ministrom zdravlja na tome radimo, a osim državnih bolnica veliki su nam problem i dugovi županijskih bolnica i domova zdravlja – rekao je ministar Linić.

Ministri očekuju da će novi Zakon ubrzati stečajeve te prve rezultate očekuju pola godine nakon stupanja Zakona na snagu. Tada će tvrtke protiv kojih je pokrenut stečaj, a nije još otvoren morati predložiti sklapanje nagodbe. Oni koji ispunjavaju uvjete za nagodbu, moraju je pokrenuti u roku 90 dana. Do tada će vrijediti aktualni Zakon o reprogramiranju duga po kojem će tvrtke reprogram moći napraviti za sve obaveze koje su nastale do 31. siječnja ove godine.

Ključne riječi

Komentara 19

TO
tom
15:39 18.06.2012.

ovaj linić bi stalno nekog kažnjavao! a što da ga postave za šefa nekog zatvora?

DU
Deleted user
16:01 18.06.2012.

... Miljenić bi ovrhe sa suda da vodi FINA, Linić bi ovrhe za poreze da vodi FINA, pa sad stečajeve moj ,Bože dragi što oni rade oni miješaju ekonomiju sa pravom, oni bi i da FINA zamijeni SUD u Hrvatskoj,oj, pa to nema nigdje, gledaju samo svoje osobne interese majmuni i kreteni, ,MiIljenić dolazi iz kriminalnih krugova švercera oružja a nama prodaje demagogiju, to treba sve potjerati i da se više ne vraćaju na vlast, što je najgore prijatelj je sa Milanovićem

ĆA
ćaćaća
15:24 18.06.2012.

nije valjda..a da uvede porez na zrak?

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije