KRONOLOGIJA Cijela lavina nagađanja tijekom istrage

Od Opusa Dei do Ivana Korade

08.04.2008.
u 19:14

Josip Rafaj, župnik iz Generalskog Stola, nađen je mrtav u župnom dvoru na samu Cvjetnicu, 16. ožujka. Nakon što se nije pojavio na tradicionalnom blagoslovu grančica u crkvi u Erdelju, zabrinuti župljani potražili su ga u župnoj crkvi. Oko 9.45 sati njegova domaćica Ruža Gaćek zatekla je u kuhinji stravičan prizor.

– Otišla sam do župnog dvora i nahranila psa, a kako se župnik nije pojavljivao, pokušala sam svojim ključem otključati vrata, ali s unutrašnje strane u bravi je bio ključ. No otkrila sam da su otključana, što me iznenadilo jer vrata nikad nije držao otključana. Ušla sam i šokirala se. Njegovo tijelo beživotno je ležalo u lokvi krvi u radnom dijelu kuhinje – ispričala je tada gospođa Gaćek.

U lokvi krvi
Pozvala je doktoricu Zdenku Marčac, no svećeniku  nije bilo pomoći. Već zgrušana krv i čahura kraj svećenikova beživotnog tijela govorili su da je riječ o ubojstvu. Josip Rafaj bio je pogođen metkom iz pištolja u glavu. Očevid na mjestu ubojstva trajao je dva dana.

Uz istražnu sutkinju Jasminku Jerinić-Mušnjak i zamjenika županijskoga državnog odvjetnika Antuna Stankovića Močana obavili su ga djelatnici PU karlovačke i Centra za kriminalistička vještačenja Ivan Vučetić. No dok je očevid još trajao, krenula je cijela lavina nagađanja o motivima koji su nagnali ubojicu na ovakav čin. Već dan nakon ubojstva iz policije je potvrđeno da se istraga provodi u više smjerova.

Novi terenac “volvo”, za koji je vlč. Rafaj morao izdvojiti oko 60 tisuća eura, svjedočio je da  župnik ima novca. Ljudi iz njegova rodnog Zagorja tvrdili su kako je župnik posuđivao znatne svote mnogima. Spominjala se posudba od čak 250.000 eura jednom poduzetniku. Župnik je novac navodno ulagao i u investicijske fondove.

Spominjalo se kako je za svoga mandata u Korenici nastavio gradnju velike župne crkve sv. Jurja. Bio je komunikativan, s dobrom mrežom poznanstava, pa se koristio uslugama volontera iz Italije, Alpine, ogranka talijanske vojske. Iste godine u Korenici su bile i pripadnice katoličke udruge Opus Dei iz Španjolske.

Druga priča bavila se njegovim privatnim životom. Govorilo se da je upravo ljubavna afera u Korenici bila razlogom njegova premještaja u Generalski Stol. Mnogi župljani tvrdili su kako je takav život nastavio i u novoj župi.

Računala i poligraf
Policija je pokrenula vrlo opsežnu istragu u koju su bili uključeni i djelatnici iz drugih policijskih uprava. Do 25. ožujka obavljeno je 18 pretraga od kojih se dio odnosi na kuće i druge prostore, a dio na automobile, telefone i računala.

Krim-obrada obuhvatila je 21 osobu, poligrafski je testirano 16 osoba, provedeno je 20 vještačenja, a obavijesni razgovori vođeni su s više od 150 osoba.
U međuvremenu, počelo se nagađati da bi ubojstvo župnika iz Generalskog Stola moglo biti povezano sa slučajem Korade i njegovim zločinačkim pohodom nedaleko od Rafajeve Gornje Stubice.

Nakon svega, u petak, 4. travnja, uhićen je Srećko Uzelac iz Korenice te se klupko župnikove smrti počelo odmotavati.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije