Upala pluća jedna je od najčešćih komplikacija gripe, najčešće napada malu djecu i starije osobe, a uz dijareju, neonatalni tetanus i malariju, jedan je od vodećih uzroka smrti djece. Godišnje u svijetu 800 tisuća djece u dobi do pet godina umire od pneumonije, premda se ta bolest može spriječiti, ukazuje globalna kampanja u povodu Svjetskog dana borbe protiv pneumonije, #stoppneumonia.
Najčešći (50%) je uzrok infekcija streptococcus pneumoniae, bakterijom koja boravi u nosu ili ždrijelu i izaziva upalu sluznice respiratornog trakta, uha, ali i moždane ovojnice (meningitis). Oko 50 tisuća djece u Hrvatskoj godišnje potraži pomoć liječnika samo zbog upale uha.
Cijepljenje protiv pneumokoknih bolesti od lipnja se u Hrvatskoj provodi kao obavezno. Konjugirano pneumokokno cjepivo proizvođača GlaxoSmithKline (GSK) primjenjivat će se sljedeće tri godine i to u tri doze za djecu u dobi od dva, četiri i 12 mjeseci života. Sudeći prema iskustvima zemalja koje to cijepljenje provode godinama, već za godinu dana očekuju se veliki rezultati u smanjenju pobola od pneumokoknih bolesti – ne samo kod cijepljene djece već i u njihovoj okolini jer smanjit će se kliconoštvo.
Video - Čudni znakovi gripe za koje možda niste znali
Tu su i dodatni benefiti koji proizlaze iz cijepljenja: manja potrošnja antibiotika (važno zbog problema rezistencije), manje hospitalizacija i manje bolovanja roditelja zbog njege oboljele djece.
– Prema podacima iz studija, očekujemo smanjenje pneumonije u dječjoj populaciji za 30 do 50 posto – rekla je dr. Branka Haničar, medicinska savjetnica GSK-a. O tome svjedoče brojna istraživanja poput onog iz Finske koja je bakterijsku pneumoniju nakon uvođenja cijepljenja smanjila za 44%. Prije deset godina protiv pneumokoknih bolesti cijepilo se u 40 država, dok je danas to cjepivo uvelo 150 država.