samostalna tijela

Odbor za zdravstvo preispituje odluku o pripajanju Ureda za suzbijanje zlouporabe droga HZJZ-u

Ines Strenja Linić
Goran Stanzl/PIXSELL
26.09.2018.
u 15:40

Predstavnici Inicijative za opstanak ovog Vladinog ureda, iza koje stoji 28 potpisnica udruga civilnog društva, upoznali su nazočne članove Odbora sa štetnim posljedicama Vladinog prijedloga.

Na sjednici Odbora za zdravstvo i socijalnu politiku održanoj u srijedu u Hrvatskom saboru zaključeno je kako će resorni odbor predložiti Vladi preispitivanje odluke o pripajanju Ureda za suzbijanje zlouporabe droga Hrvatskom zavodu za javno zdravstvo.

Kako se moglo čuti na sjednici Odbora, prvotna odluka pripajanja Ureda Ministarstvu zdravstva sada je promijenjena i ured bi se trebao naći u sustavu Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo. Predstavnici Inicijative za opstanak ovog Vladinog ureda, iza koje stoji 28 potpisnica udruga civilnog društva, upoznali su nazočne članove Odbora sa štetnim posljedicama Vladinog prijedloga.

Prof. dr. sc. Zoran Zoričić, specijalist psihijatar, voditelj Referentnog centra za ovisnosti o drogama istaknuo je da Inicijativu podržava kao stručnjak te zaključio: „Ured za droge je vitalna točka sustava za borbu protiv ovisnosti i ovim se urušava sustav koji je uz transplantaciju organa najbolji brand hrvatskog zdravstva. Ovisnost je multidisciplinarni, a ne samo zdravstveni problem i stavljanje Ureda pod kapu bilo kojeg ministarstva korak nas vraća barem 20 godina unatrag i otežava rad na tom području.“ S tim se složila i mr. Bernardica Juretić Rožman, predstojnica Vladinog ureda za droge od 2003. do 2008. i utemeljiteljica Zajednice Susret, prve terapijske zajednice za odvikavanje od ovisnosti. „Ne trebamo se uspoređivati s iskustvima drugih država jer one imaju uređene sustave, a naš sustav ovisnosti priznat je kao primjer dobre prakse svima u okruženju“, objasnila je Juretić Rožman suprotstavivši se time nekim mišljenjima da ni u drugim državama EU slični uredi nisu samostalna tijela.

Predsjednica Odbora Ines Strenja Linić zaključila je da je riječ o važnoj temi koja zaslužuje raspravu na saborskom odboru, zbog čega je apel Inicijative i uvrstila u dnevni red. „U svjetlu ovih činjenica Vladi ćemo kao resorni odbor uputiti prijedlog razmatranja Odluke o ukidanju Ureda“, zaključila je Strenja Linić.

Također je zaključeno kako Vlada još ima prostora za preispitivanje odluke o sudbini Ureda za suzbijanje zlouporabe droga uvažavajući mišljenja struke koja smatra da bi se time ozbiljno ugrozio sustav borbe protiv svih vrsta ovisnosti koje prijete našoj djeci, a koje nisu vezane samo uz ovisnost o drogama. „Zdravlje naše djece nema cijenu“, poručila je na kraju sjednice predsjednica Odbora Ines Strenja Linić.

Komentara 2

DD
ddh
16:47 26.09.2018.

28 potpisnica iz civilnih udruga su 28 zagovarateljica droge i dolaze iz SDP-ovih podorganizacija, jer sve te organizacije t.zv. "civilnih drustava" su u prvom redu organizacije SDP-a u kojima se sluplja hrpa niskoristi, u kojima se skupljaju orjunasi, Srbi i Yugonostalgicari. A Linic Strenja nema nikakvog problema paktirati sa bilo kim, samo da je protiv Vlade.Paktirala bi ona i sa Seseljem, da je ovaj hoce. Okarakteru te "gospodje" ne treba diskutirati. Ona o sebi sama govori, a to sto govori pokazuje njezinu sliku, koja nije nimalo lijepa.

GO
goran2hr
16:09 26.09.2018.

Samo drogiranje učiniti protuzakonitim - 5 godina zatvora za narkomane + obavezno liječenje ili 1 godina zatvora ako krivac otkrije sve svoje izvore (dilere) droge i u potpunosti surađuje. Za dilere droge 40 godina zatvora (radi se o ljudima koji su za svoju profesiju odabrali trovanje tuđe djece) ili 10 godina zatvora ukoliko krivac otkrije sve svoje izvore (krijumčare, proizvođače). Još strože kazne, ako se prodaja obavlja u blizini škola ili ako se radi o dilerima koji su službene osobe (policajci, carinici, pravosudni djelatnici, liječnici, političari i vojnici). Iz zakona izbaciti sve rupe i olakšavajuće okolnosti. Provoditi redovna i izvanredna testiranja (srednjoškolci, studenti, vozači...). Za godinu - dvije taj problem bi bio prošlost. Kakvi uredi, agencije, babe i žabe...

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije