NEKOM RAT NEKOM BRAT

Odlazak Amerikanaca iz (ne)uspjele iračke pustolovine

brigada Stryker u Iraku
AFP
19.08.2010.
u 15:31

Dok se 40.000 vojnika iz Četvrte brigade Stryker, Druge divizije pješaštva, povlači preko granice u Kuvajt kao zadnja američka borbena postrojba, podvlačenje crte pod američku sedmogodišnju pustolovinu ne daje baš neke dojmljive rezultate.

Kad se pogledaju ciljevi objavljeni 2003., kad se na inzistiranje Georgea W. Busha krenulo u rušenje Sadama Huseina, bez prevelikog razmišljanja čime će se popuniti vakuum nastao uklanjanjem tog diktatora, ne može se reći da su Amerikanci baš nešto postigli u Iraku. Odlazak 100.000 pripadnika borbenih postrojbi čak nije ni kraj američkog angažmana, jer preostalih 50.000 savjetnika i čuvara reda također će nositi oružje (makar će samo s odobrenjem iračkih vlasti sudjelovati u borbama). Zemlja je u ruševinama i nije uspostavljena nikakva čvrsta vlast, a ona labava koja jest uspostavljena je šijitska i stoga daleko sklonija Iranu nego što bi Amerikanci htjeli.

Neki analitičari tvrdili su da su poslovi u obnovi Iraka koje je dobio Halliburton prilično neisplativi, s time što su i tako neisplativi za tu tvrtku, čiji je istaknuti dioničar i bivši član uprave Bushov potpredsjednik Dick Cheney, značili spas. Halliburton je svojedobno toliko radio s azbestom da su ga brojne tužbe ogulile do kože, i poslovi u Iraku su bez obzira na stupanj profita bili neophodni da se održi supstancija tvrtke.

A što se nafte tiče – i tu Amerikanci iz Iraka odlaze uglavnom praznih ruku, što se najbolje vidi iz popisa ugovora za eksploataciju koje je iračka vlada razdijelila u lipnju i prosincu 2009. Najbolje su prošli britanski BP i kineska China National Petroleum Company osvojivši Rumailu (17 milijardi barela) te ruski Lukoil, koji je u suradnji s norveškim Statoilom dobio drugu fazu zapadne Qurne (12,9 milijardi barela).

Prva faza zapadne Qurne (8.7 milijuna barela) jedno je od rijetkih iračkih naftnih polja koje će eksploatirati američka tvrtka ExxonMobil, a i to će dijeliti s nizozemskim Royal Dutch Shellom. Shell je dobio i Majnoon (12,6 milijardi barela), koji će "bratski" (60:40) dijeliti s malezijskim Petronasom, koji je dobio još nekoliko ugovora u suradnji s ruskim Gazpromom. Pored Exxona, od Amerikanaca još samo Occidental ima udjela u eksploataciji iračke nafte, a i to su "mrvice sa stola" – udio u Zubairu (4 milijuna barela) dijeli s talijanskim ENI-jem i južnokorejskim Kogasom.

Drugim riječima, svi oni vojnici koji se sad povlače iz Iraka, kad se (prežive li Afganistan) vrate doma, krenu napuniti rezervoar auta i vide koliko će ih to stajati, vjerojatno će se zapitati za čije su babe zdravlje oni tamo ratovali. A od toga tko im ponudi odgovor na to pitanje, i kakav odgovor, i te kako će ovisiti budući ustroj američke političke scene.

Komentara 328

OB
-obrisani-
17:32 19.08.2010.

mislis da se slikovito izrazavaju?

Avatar bakunjin
bakunjin
18:31 19.08.2010.

106000 (stošesttisuća)

OB
-obrisani-
22:08 20.08.2010.

Uvijek ću bit na strani tog malog naroda. A kome nije pravo, hbga. Dinamit oko struka, raznesi se.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije