– Vladajuća koalicija ima stabilnu većinu u Saboru i ona ničim nije dovedena u pitanje – glasio je britak odgovor Igora Dragovana, glavnog tajnika SDP-a i predsjednika Kluba zastupnika te stranke, na pitanje može li se, nakon podjele stranke oko izbacivanja Slavka Linića, raskol u SDP-u nastaviti u Saboru te dovesti u pitanje većinu.
Saborska podrška vladi Zorana Milanovića kontinuirano se ljušti, a Linićevo izbacivanje iz stranke i potres koji je ono izazvalo u SDP-u povod su za novo prebrojavanje.
Većina u Saboru sve tanja
Klub zastupnika SDP-a već je napustila Mirela Holy, u njemu više nije nezavisni Josip Kregar, sada više nemaju Slavka Linića, a iz savezničkog HNS-ova kluba zbog vjernosti Radimiru Čačiću izbacili su Nataliju Martinčević. Pojedini SDP-ovi ministri već su se prije znali žaliti kako je u Saboru sve manje discipline i da su sve češće izloženi ucjenama da bi im prošli zakoni.
Foto: Patrik Macek/PIXSELL
Od 151 zastupnika, koliko ih ukupno ima u Saboru, Kukuriku koalicija ih broji 78, što jest većina, no takva da kod važnijih glasanja nitko ne smije otići na put ili se razboljeti. Nešto pomažu još tri glasa SDSS-a. Prije nekoliko dana pojavila se glasina da je Milanović zvao na kavu Jadranku Kosor ne bi li pridobio još tri zastupnička glasa iz njena kluba. No, Kosor to demantira.
– To nije točno, a mislim da me Milanović nikada ne bi takvo što ni pitao – kaže bivša premijerka i dodaje da je prošlo dosta vremena otkad je s Milanovićem popila kavu, a tada su razgovarali o tzv. referendumu o ćirilici. Na pitanje bi li podržala Milanovića kada bi to bilo potrebno, Kosor odgovara da će uvijek podržati one propise koji su nastavak rada njene vlade.
"Ne vidim esdepeovca koji bi rušio Vladu"
U Milanovićevu stabilnu većinu uvjeravaju nas i esdepeovci koji u pitanju Linićeve sudbine nisu dijelili njegov stav. Tako je potpredsjednik Kluba SDP-a Šime Lučin izjavio da Kukuriku koalicija ima stabilnu većinu.
– Oni koji su izbacivanje Linića iz stranke vezali uz sudbinu Vlade jako su pogriješili. Ne vidim esdepeovca koji bi rušio Vladu – kaže Lučin i nastavlja da neslaganja u SDP-u ne znače nepovjerenje Vladi. Podsjetio je pritom da je već na sjednici Glavnog odbora to pitanje odvojeno od sudbine Slavka Linića te da je Glavni odbor jednoglasno dao podršku Vladi.
Foto: Patrik Macek/PIXSELL
Primoran na trgovanje
Nezavisni zastupnik Kregar, koji je napustio SDP-ov klub, slaže se da bi se teško SDP-ovi zastupnici upustili u rušenje Vlade, ali upozorava da to ne znači kako se Milanović može opustiti.
– Premijer je problem većine osjetio prvi put kad je Flego ministru Željku Jovanoviću srušio zakon. Drugi je put to bilo kada nije mogao prikupiti dovoljno glasova za promjenu Ustava – kaže Kregar. Napominje da je trenutačno olakšavajuća okolnost premijeru to što nema važnijih propisa na kojima bi se testirala većina. – Nema zakona na kojima bi netko mogao ucjenjivati Vladu ili je rušiti. No, to s druge strane govori o neradu Vlade. Aktivnosti su im toliko pale da Sabor gotovo da neće više imati što raditi – kritičan je Kregar, koji zaključuje da Milanović i dalje može za neke bitne odluke osigurati većinu, ali je sve više primoran na trgovanje, a takvi glasovi imaju sve veću cijenu.
>>Premijer želi Vargu na mjestu Rajka Ostojića?
>>'Da sam ja Zoran Milanović, išao bih u rekonstrukciju vlade'
>>Vrdoljak: Vlada će upravljati državom sve dok postoji većina u Saboru
ovo je početak kraja sdp-a i kukuriku vlade, neće oni dočekati kraj mandata, imat ćemo prijevremene izbore