Zbog Zakona o plaćama u lokalnoj i regionalnoj samoupravi, po kojemu ukupna masa sredstava za plaće zaposlenih ne smije biti veća od 20 posto proračuna, neke su općine primorane smanjivati plaće svojih službenika. To se posebno odnosi na općine na području od posebne državne skrbi koje su dodatno pogođene odredbom o većem smanjenju iznosa za plaće u onim općinama i gradovima koji primaju pomoć od države. Kako bi ušle u zadane okvire neke općine, poput Gvozda i Dvora, iz svojih jedinstvenih upravnih odjela izdvajaju komunalne pogone.
– Morali smo reagirati drastično. Imamo tri dužnosnika i četiri službenika. Plaće su im manje 20 do 30 posto. I meni je smanjen koeficijent sa 2,3 na 2,2, dakle s nekih osam tisuća na nešto više od 7.000 kuna neto. Imali smo u jedinstvenom upravnom odjelu komunalni odjel i sada smo formirali komunalno poduzeće, jer s njihovim plaćama prelazimo 20 posto. Ipak, zadovoljni smo obavljenim poslom, jer nitko neće ostati bez posla – kaže Branko Jovičić, načelnik općine Gvozd. Dodaje da je ideja o usklađivanju plaća dobra, jer ljudi najčešće smatraju da su zaposlenici u lokalnoj i regionalnoj samoupravi preplaćeni. Slična situacija kao u Gvozdu je i u Dvoru.
– Plaće smo smanjili, ali da bismo ušli u onih 20 posto morat ćemo ukinuti komunalni pogon, odnosno osnovati komunalno poduzeće. Snizio sam sebi koeficijent plaće sa 2,4 na 2,3, a mojim zaposlenicima sa 2,15 na 1,8, što znači da će oni imati bruto oko 1.500 kuna manje – govori Nikola Arbutina, načelnik općine Dvor. Ističe da zakon pogađa prvenstveno male, siromašne općine, a gotovo nimalo one velike.
No, zakon je ipak pogodio i Petrinju. Tako je, po prekjučerašnjoj odluci Gradskog vijeća, gradonačelniku Petrinje Željku Nenadiću plaća smanjena 510 kuna, na 24.400 kuna bruto, a dva zamjenika gradonačelnika, Milan Herceg i Branimir Bešlić, primaju čak 2.543 kune manje, sada su plaćeni po 20.743 kune bruto. Smanjenje svoje plaće za sljedeći je tjedan najavio i gradonačelnik H. Kostajnice Tomislav Paunović.
Nove odredbe Zakona o plaćama u lokalnoj i područnoj samoupravi odredile su da nijedan lokalni dužnosnik neće moći zarađivati više od ministra ili potpredsjednika Vlade, a ako prima pomoć iz državnog proračuna plaća mu mora biti niža dodatnih dvadeset posto. Također, ukupna izdvajanja za plaće u proračunu mogu biti maksimalno 20 posto. I opet postoji dodatna odredba da, ako primaju pomoć veću od deset posto ukupnog proračuna iz države, tada ni osnovica plaća i koeficijenti lokalnih službenika ne mogu biti veći od državnih.
cuj onog tipa....tipicnog hrvatskog VODJE.....smanjio sebi placu sa koef. 2.3 na koef. 2.2...............a svojim radnicima sa 2.15........na 1.85!! e sad recite da nije tipicno hrvatski!!! pa ta gamad i ne treba placu za ovo sto su napravili od drzave...