Majka učenika petog razreda škole u Koprivničko-križevačkoj županiji do početka ove nastavne godine nije znala hoće li njezin sin imati osobnog asistenta na nastavi. Sin ima nasljedni poremećaj kolagena, koji se još naziva "staklene kosti", i trebao je u petom razredu, u koji je krenuo, dobiti novu pomoćnicu, no škola je javila da ona nema završenu edukaciju u trajanju od 260 sati.
Dječak je u posljednji trenutak dobio pomoćnicu koja je bila predviđena za jednu drugu učenicu pa se ona sada brine o njih dvoje.
– U našoj županiji pomoćnici rade za manje od 400 eura mjesečno. Znači, za taj novac pomoćnica ima odgovornost za dvoje djece – kaže nam majka. Napominje da je prošle školske godine pisala Županiji i upozorila na problem iznimno niskih plaća za pomoćnike, no nije dobila odgovor.
– I dok je sada Ministarstvo doslovno u zadnjoj sekundi uoči početka nastavne godine donijelo novo pravilo vezano za edukaciju pomoćnika, Županije se to opet ništa ne tiče. Da netko od potencijalnih novih pomoćnika i želi krenuti na edukaciju, to je trenutačno nemoguće jer se ona još nigdje ne provodi. Pomoćnika iz prošlih školskih godina više nema u školama jer su svi potražili druge poslove s većim plaćama. I oni imaju svoje obitelji koje treba prehraniti – napominje.
POVEZANI ČLANCI:
Kaže da su joj u Županiji u petak rekli da ostavi sina kod kuće na dan ili dva i da ima razumijevanja!? Županija je u sklopu projekta "Prilika za sve" prošle školske godine zaposlila 57 pomoćnika u nastavi za 59 učenika, a ove je predviđeno financiranje 54 pomoćnika za 59 učenika s teškoćama u razvoju, sve preko Europskog socijalnog fonda. U udruzi pomoćnika u nastavi Pun-Hr tvrde da neke županije pomoćnike u nastavi plaćaju samo 3,32 eura po nastavom satu. Upozoravaju i na neriješena radna prava pomoćnika, koji ne dobivaju ugovore na neodređeno. Angažiraju se prema potrebi tijekom školske godine, "od slučaja do slučaja".
Vlada je osigurala 24 milijuna eura za školsku godinu 2023./2024. za oko 3370 pomoćnika. U udruzi kažu da je prošle školske godine bilo angažirano ukupno oko 5400 pomoćnika i stručnih komunikacijskih savjetnika, a pomoć je, procjenjuju, trebalo oko 10.000 djece. To bi onda značilo da 40 posto djece nije dobilo pomoćnika u nastavi, a trebalo je. Sredstva koja se dodjeljuju preko dva oblika javnih poziva Ministarstva znanosti i obrazovanja od ove školske godine povećana su s 3,32 na 4,65 eura po nastavnom satu i na oko 700 eura jediničnog mjesečnog troška. Treći način financiranja provodi se preko osnivača škola, dakle županija i gradova, a tu je stanje šaroliko i nema ujednačene satnice. Neki su pomoćnici plaćeni po školskom satu koji traje 45 minuta, a neki po 60 minuta.
>> VIDEO Prvi dan škole u OŠ Ivana Cankara u Zagrebu
zivimo u vremenu kad svi nesto ne mogu osim mogu imati svoja natprava ..