Prema istraživanju agencije GfK segment stanovništva koji koristi odlazak na višednevni odmor izvan mjesta stalnog boravka (osobna putovanja, isključujući poslovna, u trajanju od najmanje pet dana) i dalje stagnira.
Istraživanje pokazuje da je realizacija korištenja odmora u 2011. godini bila na razini od oko 41 posto, što je dosta ispod željenih, odnosno planiranih 52 posto. U 2012. godini planovi su slični – na višednevni odmor planira 52% ispitanih.
Najviše odlazaka u 2011. godini bilo je iz Zagreba s okolicom (61% ili 5 posto više nego godinu ranije), kao i općenito iz naselja s preko 100.000 stanovnika (oko 64%), a najmanje iz Slavonije (31%).
Mlađe dobne skupine, od 15 do 34 godine, najviše su išle na odmor (oko 56%). Među najstarijima, 65 i više godina, na odmor izvan mjesta boravka otišlo ih je tek oko 20%, osobe koje nisu u braku također su više od prosjeka koristile odlazak na odmor – 52%, dok su oženjeni/udate bili manje na odmoru (39%).
Istraživanje je pokazalo i da s rastom stupnja obrazovanja značajno raste i korištenje odmora. Kod osoba s najnižim obrazovanjem tek ih je oko 7% išlo na odmor, dok su oni s najvišom naobrazbom u oko 72% slučaja koristili godišnji odmor izvan mjesta stalnog boravka.
Također, u kategoriji niskih prihoda oko 13% putovalo je na odmor, dok je onih s višim i visokim primanjima puno boljim od prosjeka na odmor išlo između 61 i 73% ispitanih.
52% ? Pa to je u rangu postotka Slovenaca, koji svake godine ljetuju u Hrvatskoj!