Olujno jugo obrušilo se nad Jadranom. Iz cijele Hrvatske pristižu izvještaji o štetama koje je uzrokovao snažni vjetar. Osim vjetra probleme stvara i obilna kiša koji su, između ostalog, po četvrti put u šest godina od kada je sagrađena spltiska Zdravstvena škola odnijeli fasadu s te zgrade.
Dijelovi fasade počeli su padati oko podneva, sa sjeverne strane zgrade, pred ulazom u školu, pa je velika sreća da nikog nije bilo i nitko nije stradao. Poslijepodnevna nastava je otkazana i postavljena je ograda.
Ravnateljica Mirjana Kurtović kaže da problem loše izvedenih radova i to baš na dijelu zgrade u kojima su skupi, suvremeno opremljeni laboratoriji, može prouzročiti veliku štetu, a ne može se riješiti bez pomoći Ministarstva. U ovu školu država je uložila 50 milijuna kuna.
Iako smo danas bili svjedoci apokaliptičnim scenama iz Dalmacije, velike količine kiše tek se očekuju.
– Prava količina će tek pasti, u sljedeća 24 sata je moguće i više od 100 litara kiše po četvornom metru – rekla je prognostičarka Ana Bago Tomac za Dnevnik Nove TV.
Kiša će najviše padati na južnom Jadranu i u dalmatinskom zaleđu.
Meteoalarm je i za srijedu izdao crvena upozorenja za područje sjeverne, srednje i južne Dalmacije zbog jakog vjetra koji će puhati do 140 kilometara na sat.
VIDEO Poplava u Šibeniku: More ušlo u ugostiteljske objekte na rivi
VIDEO Olujno jugo na Punta Planki
Zbog olujnog juga otoci su ostali odsječeni od svijeta. Katamaranski i veći dio trajektnog prometa su u prekidu. Brza cesta Solin Klis otvorena je samo za osobna vozila.
VIDEO Poplavljena šibenska riva od juga
Dubrovačko-neretvanska županija: Olujno nevrijeme prouzročilo više od 70 intervencija vatrogasaca
Vatrogasni zapovjednik Dubrovačko-neretvanske županije Stjepan Simović izjavio je u utorak navečer za Hinu kako je diljem županije, od Lastova i Neretve do Mljeta i Konavala, od jutra zabilježena 71 intervencija vatrogasaca, najčešće u uklanjanju srušenog drveća, a ista razina pripravnosti bit će i u srijedu. Simović je istaknuo kako su srećom sve intervencije bile brze i jako dobro koordinirane.
„Imali smo danas i dojavu iz Stona o podizanju razine mora, a večeras o intervenciji na jednoj palmi u Orebiću. Sve u svemu, sve se rješava brzo, a jednakim intenzitetom nastavljamo i sutra“, rekao je Simović.
Iz gradske uprave poručili su građanima da budu svjesni opasnosti te da obrate pozornost i prate najnovija vremenska izvješća.
Olujno nevrijeme praćeno jakim južnim vjetrom uzrokuje probleme u cestovnom i pomorskom prometu u utorak u Dubrovačko-neretvanskoj županiji s naletima vjetra do 130 kilometara na sat, priopćili su iz Civilne zaštite. Županijski centar 112 Dubrovnik nakon 10 sati zaprimio je više dojava građana i žurnih zahtjeva. U Nacionalnom parku Mljet bilo je srušeno nekoliko borova koji su pali na državnu cestu DC120, a na cesti D8 kod Slanog i na cesti Prižba - Brna dojavljeni su odroni. Srušeno je nekoliko telefonskih i stupova električne energije, a mnoga su porušena stabla i grane na u više naselja.
Neslužbeno, po nekim mjeriteljima na brdu Petka u Dubrovniku zabilježen je udar vjetra od 145 kilometara na sat. Most dr. Franje Tuđmana tijekom dana bio je otvoren za promet, a promet u Zračnoj luci odvijao se po redu letenja. Prekinuta je katamaranska linija Dubrovnik-Mljet-Lastovo.
VIDEO Olujno jugo u Uvali Lapad
Mnoge rive u Dalmaciji su poplavljene, a more se izlilo i na čiovskom dijelu Trogira. Pod vodom je i Hvar.
Veliki valovi zbog jakog juga poplavili rivu u Vodicama
Vatrogasci Jelsa su putem Facebooka uputili apel građanima da s povećaju pažnju za vrijeme boravka na otvorenom prostoru i na prometnicama zbog srušenih stabala i raznih predmeta.
Poplavljena šibenska riva od juga
VIDEO Poplava u Omišu
No nevrijeme nije zahvatilo samo Dalmaciju nego i cijeli Jadran. Tako je u Istri od ponoći do 11 sati najviše kiše palo u Vodnjanu, Marčani i Puli. U posljednja 24 sata najviše kiše palo je u Puli (Stancija Peličeti), čak 46 mm, javio je Istramet.
- Pogledajte koja mrcina od ciklone je trenutno u Sredozemlju. Centar se premješta prema sjeveru. Do kasne večeri jugo je i kod nas u Istri! - piše Istramet.
Zbog nevremena na Jadranu u prekidu su brojne trajektne, brodske i katamaranske linije.
Treba fasadu prilagoditi atmosferilijama. Stoga minus ide i arhitektu,projektantu i svima koji odlučuju.