Prema svemu sudeći, naftni rat između Saudijske Arabije i Rusije koji je izazvao veliki pad cijena nafte na svjetskim tržištima, a time i veliko smanjenje cijena goriva, uskoro će biti završen. Zemlje članice OPEC-a i njihovi partneri, među kojima je i Rusija, načelno su se dogovorili da smanje proizvodnju sirove nafte za petinu kako bi cijena crnog zlata ponovo porasla.
U ovome trenutku još uvijek nije postignut konačni dogovor jer Meksiko ne želi smanjiti proizvodnju za 400.000 barela na dan, tvrdeći kako bi njihov udio u smanjenju proizvodnje iznosio oko 100.000 barela. Ukupno se očekuje smanjenje globalne proizvodnje za 10 milijuna barela na dan od članice OPEC-a i njihovih partnera, te dodatnih 5 milijuna barela na dan od strane ostalih zemalja diljem svijeta.
Zbog pandemije koronavirusa, globalna potrošnja nafte u ovome trenutku pala je za oko 30 milijuna barela na dan, odnosno za oko 30 posto uobičajene dnevne potrošnje. Dodatni pritisak na Rijad da postignu dogovor o smanjenju cijena izvršio je i američki predsjednik Trump zaprijetivši Sadijskoj Arabiji kako će uvesti carine na njihovu naftu ukoliko ne prestanu sa zasićivanjem naftnog tržišta prevelikom proizvodnjom.
Trump je, prema izvorima iz Bijele kuće, održao i telefonske konzultacije sa saudijskim kraljem Salmanom te ruskim predsjednikom Putinom kako bi usaglasili stavove.
Smanjenje proizvodnje nafte biti će postupno, a neki od vodećih proizvođača nafte, poput Kanade koja naftu dobiva frakiranjem, već su samoinicijativno smanjili razinu proizvodnje
Efendija Karakas, gnojis i "bazdis" neznanjem! Vecina kanadske nafte je iz naftonosnog pjeska u bazenu Atabaska!