Zabrinuti zastupnici gotovo svih oporbenih stranaka pozvali su danas Vladu da konačno donese odluku o Imunološkom zavodu koji u protivnom ide u stečaj. Naime, u petak bi, kažu oni, Sabor trebao donijeti novi Zakon o stečaju prema kojemu će Imunološki zavod odmah morati u stečaj budući da takva sudbina čeka svaku tvrtku koja je u blokadi dulje od 120 dana.
– Nije nam jasno što se događa s Imunološkim zavodom i što Vlada radi. Radi li se o sukobima unutar Kukuriku koalicije, o sukobu SDP-a i HNS-a. Je li ovo namjerno odugovlačenje da se Imunološki nekome preda. Je li Vlada svjesna što čini državi i građanima? – pitao je predsjednik HSS-a Branko Hrg podsjetivši kako je jedinu ponudu za Zavod dala Visia Croatica te da je Državni ured za upravljanje državnom imovinom potvrdio da je ponuda valjana.
– Pozivamo Vladu da donese odluku i prihvati ponudu – poručio je Hrg.
HDZ-ov Goran Marić podsjetio je da se čak 40 tisuća ljudi mobiliziralo za dobru ideju, odnosno spas Imunološkog zavoda, da je Visia Croatica dala valjanu ponudu, no Vlada iz nekog razloga i dalje ne odgovara na nju.
– Odugovlače jer možda čekaju priliku da odluka bude u interesu pojedinca, a ne svih nas. Ako se sutra ne donese odluka, Imunološki ide u stečaj – upozorio je Marić.
HDSSB-ov Boro Grubišić naglasio je koliko su važni Imunološki kao i njegovi krvni pripravci.
– Kao ratni liječnik imao sam odlična iskustva sa Zavodom, nikada nismo morali biti nesigurni u taj sustav i ta ustanova je bila sigurnost našim braniteljima. Zavod ima jednako važnu ulogu i u miru, uvijek smo imali dovoljno krvnih pripravaka koji proizlaze od dobrovoljnih darivatelja krvi. Ulaskom u stečaj ili privatne ruke, darivatelji će se pitati kome odlazi njihova krv, opast će njihov entuzijazam. Hoćemo li morati mijenjati taj sustav dobrovoljnog darivanja krvi koji je jedan od boljih u svijetu – zanimalo je Grubišića ustvrdivši kako je djelatnost Imunološkog zavoda stup hrvatske medicine.
Laburist Dragutin Lesar ustvrdio je pak da je imunitet Imunološkog zavoda oduzet u trenutku usvajanja Strategije upravljanja državnom imovinom u kojoj on nije naveden kao strateška tvrtka za Hrvatsku.
– Vlada je odlučila ići u njegovu prodaju bez obzira na upozorenja što i iz čega Zavod proizvodi. Tim resorom upravlja ministar gospodarstva Ivan Vrdoljak i čega god se on dotaknuo, završilo je u stečaju ili u stranim rukama. Iako je ovo javno-zdravstveni problem, ministar zdravlja Siniša Varga nije ništa poduzeo. Jedini je zaključak da su se dva predvodnika, glasnogovornika, odnosno dva lobija u Vladi sukobila i stopirala cijeli Imunološki zavod. Kad završi u stečaju, vidjet će se koji od ta dva lobija je bio jači na štetu javnog zdravlja u Hrvatskoj – kazao je Lesar.
Reformistica Natalija Martinčević ustvrdila je da agonija traje predugo te da je ovo odugovlačenje iznimno štetno za sve.
– Naša ideja je danas da pozovemo Vladu da konačno počne raditi svoj posao – poručila je Martinčević.
Ivan Šimunović iz HSP-a AS smatra da Vlada ne želi da narod postane suvlasnik Imunološkog zavoda vjerojatno zato što ima neki drugi scenarij za neke druge igrače.
Jakša Baloević iz Novog vala zaključio je da Vlada mora napraviti sve da spasi Imunološki zavod jer bi se inače krvni pripravci morali uvoziti po znatno skupljoj cijeni.
>> Ne dobije li Imunološki novog vlasnika, ubrzo bi mogao otići u stečaj
Vi to zovete vladom ma kakva vlada to je skupina zgubidana koji nas četri godine pljačkaju i zatiru sve hrvatsko.