– Nadam se da će ožujak za Hrvatsku biti mjesec uspjeha, a u travnju čarobni datum kada će se znati završava li Hrvatska pregovore i ulazi li u EU – rekao je Viktor Orban, predsjednik mađarske Vlade nakon sastanka s hrvatskom premijerkom Jadrankom Kosor.
Naime, u ožujku će se znati je li uspješno zatvoreno poglavlje 23., a u travnju bi mogao biti određen datum u lipnju, kada će pregovori biti završeni. Spominje se 21. i 25. lipnja, što bi bilo i povijesno bitno, jer bi se dogodilo točno na 20. godišnjicu osamostaljenja zemlje.
Orban je u izjavi za novinare spomenuo kako bi se cijeli posao mogao prolongirati ako se u travnju ne odredi datum, no na upit novinara za koliko bi se to moglo prolongirati, rekao je da to neće ni nagađati, jer će u travnju datum biti određen.
Ulazak Hrvatske u EU bila je najvažnija tema dvoje premijera, što i ne čudi s obzirom na to da Mađarska trenutačno predsjeda Unijom i da za vrijeme njezina predsjedanja Hrvatska želi završiti pregovore.
>>SAD će uvjeriti države članiceEU da ne otežu s ulaskom RH u članstvo
– Zahvalila sam u razgovoru mađarskom kolegi na čvrstoj, prijateljskoj i otvorenoj potpori za ulazak naše zemlje u EU i iskazala sama uvjerenje da ćemo posao završiti na vrijeme – rekla je premijerka Kosor.
Također je uvjerena i u uspjeh zatvaranja poglavlja 8 i 23, a ovaj tjedan bit će dostavljena mjerila vezana za poglavlje 23, odnosno područje pravosuđa. Razgovaralo se i o poglavlju osam vezano za tržišno natjecanje, a premijerka je izrazila uvjerenje da će mišljenje Europske komisije o planu restrukturiranja brodogradilišta biti pozitivno.
– Tako bi se omogućio posao u splitskom brodogradilištu, odnosno dala bi mu se mogućnost ugovaranja gradnje novih brodova – rekla je J.Kosor.
– Mi podupiremo vaš pristup i vaši smo glasnogovornici. I mi smo hodali u ovim cipelama u kojima vi hodate i znamo kako izgleda ovih zadnjih nekoliko mjeseci i gdje je tijesno, odnosno kako je čovjeku teško brzo hodati u ovoj zadnjoj dionici. Nema smisla pretrčati 42 kilometra, ako ne pretrčite i posljednjih 195 metara. Nadam se da će ova zadnja naprezanja imati učinka u zatvaranju preostalih poglavlja. Sada se nalazimo pred dva presudna mjeseca – rekao je Orban.
– Neke riječi više nisu u modi i ne cijene se, ali važno je da dužnosnici naših zemalja ne zaborave na te izraze, jer stvarno postoji zajednička sudbina srednje Europe I prijateljstvo tih naroda – dodao je Orban.
– Važno je kada sjednem ovdje u kafić ili sam na stadionu da, iako ne razumijem ni riječ, znam o čemu ljudi razgovaraju – rekao je.
Ovo će desetljeće biti veliko za srednju Europu i bilo bi mi žao da se to propusti, a želimo da taj veliki uspjeh dijeli i Hrvatska. Orban je spomenuo i da je prije krize srednja Europa bila generator rasta za cijelu Europu te da je uvjeren kako će se to vratiti i da će zona od Baltika do Jadrana biti opet motor rasta. Oni koji budu dio toga, imat će velike koristi, a koji ne, izgubit će povijesnu šansu.
Na pitanje je li bilo razgovora o MOL-u, koji je htio imati većinski udjel u Ini, a što hrvatska strana nije podržala, Kosor je rekla kako se o tome nije razgovaralo, ali je istaknula da Hrvatska poštuje temelje tržišnog gospodarstva te da su se ona i ministar Popijač susreli s čelnikom MOL-a Zsoltom Hernadijem. Orban je istaknuo kako u poslovnom svijetu ima nesuglasica, no to ne znači da želimo nekadašnji centralizirani svijet, a važno je da ostanemo na stazi racionalnosti.
– Ja ovim nesuglasicama pristupam s aspekta mađarsko-hrvatskog strateškog partnerstva i neću dopustiti da bilo kakva poslovna nesuglasica ili problem izbaci sve nas iz tog kolosijeka. Energija je uvijek osjetljivo pitanje i perspektiva nacionalnih kompanija i jasno mi je zašto dolazi do toga. Loše bi bilo ako između Ine i MOL-a, odnosno Mađarske i Hrvatske ne bi bilo strateškog partnerstva. Suradnja postoji, ali ona nije oslobođena povremenih trzavica i to je dobar problem – zaključio je Orban.
Premijeri Orban i Kosor potpisali su sporazum dviju Vlada o suradnji u cilju jačanja sigurnosti opskrbe energijom, zatim sporazum o zajedničkom istraživanju i eksploataciji ležišta ugljikovodika koja se nalaze duž zajedničke državne granice te sporazum o uzajamnom skladištenju obveznih zaliha sirove nafte i naftnih derivata.
Razgovaralo se i o turizmu, a premijerka Kosor napomenula je da je prošle godine 5,5 posto više mađarskih turista ostvarilo noćenje u našoj zemlji. Pozvala je Orbana da gostuje na skupu o dunavskoj strategiji u travnju u Vukovaru te na Croatia summitu u Dubrovniku.
Ko hebe Madjare , kao da se njih nesto pita. Poglavlje 23, pa tek onda.................