Ključna je cijena plina, rekao je mađarski premijer Viktor Orban u utorak u Zagrebu kada su ga novinari pitali koji je stav Mađarske prema uvoznom terminalu za ukapljeni plin (LNG) koji Hrvatska uz pomoć EU instalira na Krku.
"Mađarska trenutno najjeftiniji plin nabavlja iz Rusije. Na drugom mjestu je plin iz Rumunjske za koji se trenutno gradi interkonekcija, na trećem mjestu je dobava plina iz Slovačke, dok je Hrvatska tek na četvrtom mjestu", objasnio je premijer Orban.
Mediji su iz toga odmah izvukli zaključak da je s terminalom gotovo, jer ako ga Mađarska ne treba, teško da će na i dovoljno zakupaca za svoju uslugu uplinjavanja LNG-a.
Galerija - Viktor Orbán u Zagrebu: Neću sklapati nikakve tajne dogovore
No, Orbanove riječi zapravo su vrlo zagonetne, nije jasno što je on zaista mislio i vjerojatnije je da ih treba čitati između redaka nego doslovno. Jer, ruski plin ne mora nužno biti jeftiniji od LNG-a, "rumunjski plin" zapravo je isto ruski koji će po dnu Crnog mora zaobići Ukrajinu, a i Slovačka može Mađarskoj samo preprodavati ruski plin...
Naposljetku, ako zakupi dio kapaciteta uplinjavanja na Krku, to uopće ne znači da Mađarska mora i kupovati plin, mora samo snositi dio od 14 milijuna eura godišnjih fiksnih operativnih troškova terminala, a to je za sigurnost opskrbe i politički adut u rukavu u pregovorima s Rusima vrlo jeftino. No, koliko bi zaista u usporedbi s ruskim plinom "iz cijevi" stajao LNG ako bi se on na Krk, recimo, dopremao iz SAD-a?
Mogući odgovor na to pitanje dala nam je prije pola godine Američka agencija za zaštitu okoliša (EPA).
Galerija - Plenković nakon večere poveo europske čelnike u šetnju Adventom
Ako se uzme cijena plina u SAD od 3 do 4,50 dolara za milijun prostornih stopa (MMcf) i uveća za cijenu ukapljivanja, prijevoza brodom do Europe i uplinjavanja, ukupno 4,40 dolara za MMcf, pa se sve još jednom preračuna, dobije se raspon cijene od 261 do 314 dolara za milijun prostornih metara američkog plina (Mm3) na izlasku iz europskog LNG terminala, izračunao je 20. studenoga analitičar Paulo Santos na portalu seekingalpha.com.
Istovremeno, redovna cijena ruskog plina iz plinovoda za Europu je 238 dolara za Mm3. Iz te računice se vidi da je američki plin, dopremljen u Europu ukapljen, od 10 do 25 posto skuplji od ruskoga, što još treba povećati za trošak dopreme kopnenim plinovodom do potrošača.
Ako bi se gledao samo taj podatak jasno je da je američki LNG u odnosu na ruski plin nekonkurentan pa Mađari, kao ni bilo tko drugi u regiji, zaista ne bi imali računice kupovati taj plin, a ne ruski.
No, terminal ipak treba gledati kao rezervu za slučaj problema s opskrbom ruskim plinom, a tada bi plin u Europi drastično poskupio i američki bi odjednom mogao biti jeftiniji. Da to nije nemoguće, vidjelo se i u listopadu ove godine kada je tržišna cijena nizozemskog plina jako skočila, a u Americi plin još nije poskupio.
No ta je prilika trajala vrlo kratko. Malo je vjerojatno da mađarskom premijeru Orbanu sve to nije dobro poznato pa njegovo omalovažavanje LNG terminala na Krku zapravo treba shvatiti kao pokušaj stjecanja taktičke prednosti u nekim drugim pregovorima, vjerojatno oko Ine.
>> Pogledajte kako je bilo na konferenciji za medije nakon sastanka na temu izgradnje LNG terminala
pa zašto bi Orbanu bio važan naš, nakon ovih zavrzlama oko Ine...