Nastavlja se istraga o curenju informacija iz Vatikana. Nakon što je uhićen sobar Benedikta XVI. Paolo Gabriele i nakon spominjanja jedne talijanske državljanke koja je također osumnjičena da je odgovorna za iznošenje povjerljivih dokumenata u javnost, sada se spominje da je u sve umiješan i jedan kardinal. Zapravo, prema informacijama koje dolaze iz Vatikana od osoba koje žele ostati anonimne, mreža sudionika u iznošenju povjerljivih dokumenata iz Vatikana mnogo je šira.
– Ima nas mnogo koji držimo da objavljivanje tih dokumenata može pomoći Benediktu XVI. koji je okružen osobama koje rade protiv njega – izjava je anonimnog sugovornika vatikanskog lista Repubblica. Većina osoba u Vatikanu drži da je, zapravo, vlast preuzeo državni tajnik kardinal Tarcisio Bertone. Protiv Bertonea su „oni koji drže da je Benedikt XVI. slab za upravljanje Crkvom, oni koji drže kako je došlo vrijeme da nešto učine – govori za Repubblicu osoba koja želi ostati anonimna. Na udaru „krtica“ je i mons. Georg Gänswein, papin osobni tajnik, „jer odlučuje o tome što kazati, a što prešutjeti Benediktu XVI."
Iz vatikanske žandarmerije i istražne komisije ne dolaze nikakve informacije. Istraga se vodi u tajnosti, ali neke „krtice“ nastavljaju svoj posao i razgovaraju s novinarima pod uvjetom da se njihovo ime ne spominje. Afera Vatileaks poprimila je velike razmjere i, kako se najavljuje, na udaru istrage navodno je i jedan talijanski kardinal.
Cijeli slučaj, dakako, ne koristi ni Crkvi ni Vatikanu. Učinak je sasvim suprotan od onoga što su mislili začetnici objavljivanja povjerljivih dokumenata, odnosno da se raščisti stanje u Vatikanu i pomogne papi. Unutar vatikanskih zidina sve se češće podsjeća na jednu navodnu izjavu kardinala Ercolea Consalvija, državnog tajnika pape Pija VII. koji je Napoleonu, koji je prijetio kako će uništiti Crkvu, odgovorio: „Visosti, u tome nećete uspjeti. Ni mi nismo uspjeli“.
Ako je ovo papin sobar i ja bi poželeo ovakvog sobara